Мегафон
време е за џез

38. „Скопски џез фестивал“ од 17 до 20 октомври

38. „Скопски џез фестивал“ од 17 до 20 октомври

Време е за џез!
38. Скопски џез фестивал годинава, со исклучително силна програма и специјален фокус – ECM Records, ќе ја одбележи 50-годишнината од постоењето на култната германска издавачка куќа.

ПРОГРАМА / PROGRAMME:
http://www.skopjejazzfest.com.mk/programme.asp
БИЛЕТИ / TICKETS:
http://www.skopjejazzfest.com.mk/tickets.asp

17 октомври / 17 October

MOB, 20:00
DAVID TORN (USA)
David Torn – electric guitar, live-looping, electronics
http://www.skopjejazzfest.com.mk/torn.asp
FRED FRITH TRIO (USA)
Fred Frith – guitar, bass, voice
Jason Hoopes – bass
Jordan Glenn – drums
http://www.skopjejazzfest.com.mk/fftrio.asp
Цена на билет / Ticket price: 600 den.

18 октомври / 18 October

MOB, 20:00
SOКRATIS SINOPOULOS QUARTET (Greece)
Sokratis Sinopoulos – lyra
Yann Keerim – piano
Dimitrios Tsekouras – double bass
Dimitrios Emmanouil – drums
http://www.skopjejazzfest.com.mk/sokratis.asp
ANOUAR BRAHEM QUARTET (Tunisia)
“The Astounding Eyes of Rita”
Anouar Brahem – oud
Klaus Gesing – bass clarinet
Björn Meyer – bass
Khaled Yassine – percussion
http://www.skopjejazzfest.com.mk/brahem.asp
Цена на билет / Ticket price: 1000 den.

Club Epicentar, 24:00
NICOLA CONTE (Italy)*
Nicola Conte – dj set
http://www.skopjejazzfest.com.mk/conte.asp
Цена на билет / Ticket price: 400 den.


19 октомври / 19 October

MOB, 20:00
JON BALKE BATAGRAF (Norway)
Jon Balke – percussion and keyboards
Emilie Stoesen Christensen – vocal
Giorgio Li Calzi – trumpet
Helge Norbakken – percussion
Snorre Bjerck – percussion
http://www.skopjejazzfest.com.mk/balke.asp
ART ENSEMBLE OF CHICAGO (USA) – 50th Anniversary
Roscoe Mitchell – alto sax, soprano sax, sopranino sax and flute
Don Moye – drums, congas and bongos
Hugh Ragin – trumpet, flugelhorn and piccolo trumpet
Tomeka Reid – cello
Brett Carson – piano
Silvia Bolognesi – double bass
Junius Paul – double bass and objects
Dudu Kouaté – african percussion
http://www.skopjejazzfest.com.mk/ensamble.asp
Цена на билет / Ticket price: 800 den.

MKC Dancing Hall, 24:00
DŽIJAN EMIN & THE MAGICAL ORCHESTRA (Macedonia)
Влез слободен / Free entrance

20 октомври / 20 October

MKC Kino Frosina, 18:00
JOELLE LEANDRE (France)
Joelle Leandre – double bass
http://www.skopjejazzfest.com.mk/leandre.asp
Цена на билет / Ticket price: 300 den.

MOB, 20:00
TORD GUSTAVSEN TRIO (Norway)
Tord Gustavsen – piano
Gjermund Silset – double bass
Jarle Vesperstad – drums
http://www.skopjejazzfest.com.mk/gustavsen.asp
JAMES BRANDON LEWIS UNRULY QUINTET (USA)
James Brandon Lewis – tenor saxophone
Jaimie Branch – trumpet
Ava Mendoza – guitar
Luke Stewart – electric bass
Warren “Trae” Crudup III – drums
http://www.skopjejazzfest.com.mk/jamesBrandon.asp
Цена на билет / Ticket price: 800 den.

КОМПЛЕТ БИЛЕТИ / FESTIVAL SET: 2800 den.
*со исклучок на билетот за Nicola Conte (dj set)
*excluding the ticket for Nicola Conte (dj set)

PROGRAMME PLUS:

15.10
Награда „Златен орикс“ за најдобар млад џез музичар во 2019
“Golden Oryx” award for best young jazz musician in 2019

16.10 @ MKC Kino Frosina
20:00 | SOUNDS AND SILENCE: TRAVELS WITH MANFRED EICHER – documentary film screening
http://www.skopjejazzfest.com.mk/soundSilence.asp
22:00 | NEXT TO SILENCE (Macedonia)
http://www.skopjejazzfest.com.mk/nextSilence.asp
Влез слободен / Free entrance

17.10 @ MKC Kino Frosina
14:00 | CLOUD ARRANGERS by Žiga Koritnik
– photography book presentation
http://www.skopjejazzfest.com.mk/ziga.asp
Влез слободен / Free entrance