Живот и Стил

Мароканска компир салата која е на сосема ново ниво: Рецептот е едноставен, а вкусот неверојатен

Мароканска компир салата која е на сосема ново ниво: Рецептот е едноставен, а вкусот неверојатен

Повеќето домаќинства во Македонија сакаат да подготвуваат салата од компири, а иако кај нас најчесто се служи како прилог со риба, всушност одлично оди со скара и печено месо.

На Балканот традиционално се подготвува со многу кромид, а Американците, на пример, не можат да ја замислат без мајонез!

Овојпат ви пренесуваме рецепт за мароканска салата од компир, која е слична на онаа која најчесто ја јадеме во Македонија, но е збогатена со интересни зачини како коријандер и мелен ким (индиски ким).

Потребни состојки:
– 1 кг. компири

– 20 гр. свежи листови магдонос (или коријандер)

– 3-4 лажици маслиново масло

– 2-3 лажици оцет

– 1 мал кромид

– 1-2 чешниња лук

– сол, бибер по желба

– мелен ким

извор:точка.ком.мк