Радио Милева
имал најдобра нега

Маринкво Роквиќ починал на рацете на неговата сопруга – пејачот не сакал да оди во болница

Маринкво Роквиќ починал на рацете на неговата сопруга – пејачот не сакал да оди во болница

Пејачот Маринко Роквиќ почина на 68 години по тешка борба со опасната болест.

Роквиќ се бореше и со бактерија која се појави за време на лекувањето, а подоцна ја влоши неговата здравствена состојба.

Тој примал хемотерапии кој имале дејство, па пејачот започнал да се враќа на неговите активности.

За жал, тој не успеа да се врати на музиката и настапите бидејќи неколку месеци по операцијата било откриено дека канцерот се проширил на другите органи, па морал да оди на други, посилни хемотерапии.

Сопругата Славица била покрај Роквиќ до последниот момент. Според зборовите на соговорникот, таа го лекувала Маринко во нивниот дом на Кошутњак каде што и починал. Пејачот не сакал да оди во болница. Тој бил свесен дека му се наближува крајот и изразил желба да почине дома.

Славица која е медицинско лице била покрај сопругот се до последниот момент, па тој имал одлична медицинска нега.

фото: Принтскрин/инсаграм/маринко роквиќ/ана паунтовиќ

Останати вести од Радио Милева