Радио Милева
„се читаат еден со друг“

Марија Шерифовиќ открива со кого најмногу се согласува во „Ѕвездите на Гранд“: „Доволно е само да се погледнеме“

Марија Шерифовиќ открива со кого најмногу се согласува во „Ѕвездите на Гранд“: „Доволно е само да се погледнеме“

Без влакна на јазикот откри што се случува зад сцената на „Ѕвезде Гранда“.

Музичкото шоу „Ѕвезде Гранда“ со децении привлекува големо внимание кај милионската публика, како поради извонредните пејачки таленти, така и поради членовите на жирито, кои гледачите ги запознаваат во различно светло секоја сабота низ шеги и расправии.

Една од нив е Марија Шерифовиќ која не крие дека толку многу се залага за своите кандидати што често се нервира пред милионите кои го следат овој популарен ТВ-формат, а сега реши да проговори што се случува зад камерите и со кого најчесто има „заеднички јазик““ во „Ѕвезда Гранда“.

– Дојдов доста нервозна (се смее), но сега не можам да ви кажам за што се работи – изјави Марија при неодамнешното гостување во емисијата „Ѕвезде Гранда Специјал“, каде што дојде веднаш по снимањето на вториот круг, а водителот Синиша Медиќ праша дали Вики Миљковиќ извршила притисок врз неа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zvezde Granda (@zvezdegranda)

– Вики и уште неколку колешки, ама боже мој… На крајот и на почетокот на се’, ние сме колеги кои се поддржуваме и почитуваме надвор од шоуто, тука сме еден за друг, а сега кога некој реагира повеќе или помалку страсно во таа емисија, што да правиме, работиме, такви ни се ликовите и веројатно затоа е најгледаната емисија во регионот – одговори Марија, додека водителката Весна Милановиќ истакна дека низ седумте сезони на натпреварувањето , се покажа дека Марија и Саша одлично се согласуваат.

– Морам да бидам искрена во седумте години колку што седам во поротата, во деведесет, дури и деведесет и пет проценти од случаите навистина го мислиме истото. Ако е за забава, ако треба да оцениме кандидат кој не е „уау“ изведувач, но е добар за шоуто, јас сум тука да го поддржам тоа. На ист начин, ако некој е навистина добар толкувач, за што првенствено се залагам, Саша е тука да го поддржи, без разлика дали е мој кандидат или туѓ – објасни пејачката, а потоа се осврна на нејзините коментари на натпреварот, кои обично се многу кратки и многу директни. А сега објасни зошто е тоа така.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zvezde Granda (@zvezdegranda)

– Бидејќи немам трпение и нерви, друга работа е што се е пребрзо во денешно време, а потрошувачката е толку брза што не морам да се гушам. За секој кандидат можам да зборувам по десет минути, но нема потреба – одговори Шерифовиќ.

Креативниот директор на „Гранд“ откри дека често се случува членовите на жирито да дојдат на снимање нерасположени, но своето расположение никогаш да не го префрлаат на други.

– Некој е болен, некој има проблеми, но кога ќе седнеме во тие фотелји и ќе дадеме знак да почнеме да снимаме, сето тоа се заборава. Мислам дека жирито е секогаш фокусирано и расположено, ретко се случува некој да биде во депресија и да го забави снимањето, ми се чини дека сме секогаш расположени, секогаш спремни за добра дискусија и добра расправија – објасни Поповиќ, а Марија продолжи:

– Има некои моменти во кои со поглед препознаваме што треба да се направи, како треба да постапиме, дали треба да „запалиме оган“, но што и да се случува во нашите животи надвор од „Гранд ѕвездата“, моментот кога светлата се палат, пред се’ затоа што сите професионалци, немаме право да бидеме депресивни,завршува Марија.

фото:Инстаграм принтскрин/Звезде гранда

Останати вести од Радио Милева