Радио Милева
мирисот на розите

Марија Луиса Тодоровска не само „кралица на бакшишот“, туку и „кралица на девизните подароци“: Држи се ќерко за цврст курс…!

Марија Луиса Тодоровска не само „кралица на бакшишот“, туку и  „кралица на  девизните подароци“: Држи се ќерко за цврст курс…!

Марија Луиса Тодоровска, битолската фолкерка со скопска адреса на привремен престој за кусо време откако се „пресели“ во македонската престолнина направи кариера. И тоа онаква, каква што ретко која пејачка успеала: Без ниту една своја песна стана медиумски позната, популарна меѓу луѓето и газдите на уготителските локали и ноќни клубови, што и донесе не само слава и популарност, туку и грст нови тезги.

И она што е најважно, Марија Луиса Тодоровска, преку ноќ како „естрадна пепелашка“, од речиси анонимна пејачка се претвори во некрунисана „кралица на бакшишот“.

Кога веќе толку добро заработуваш, редно е себе си да си приуштиш нешто што ретко кој од другите може, а кај жените, особено оние од естрадата, тоа најмногу се огледа во гардеробата, облеката, обувките, накитот, аксесоарите, козметиката, парфемите…

И ако порано се носеа работи достапни за сите, сега работите се променија, па  пејачката се почесто може да се види во скапи брендирани парчиња облека и обувки од најпознатите и најскапи светски марки. Од Луј Витон, Гучи и Москино, до Гес и Долче Габана…

Од фустани, блузи и паричници, до чантички, патики, сандали и чевли на високи потпетици… Фолкерката речиси секојдневно со нив умее да се пофали, да ги покаже, да се изрекламира…

Неретко со нив испружена во кревет па дури и легната во када и џакузи…

 

View this post on Instagram

 

A post shared by mkestrada (@mkestrada__)

Едноставно, Марија Луиса од „локална фолк пепелашка“ како со магично стапче, за кусо време се претвори  во скапо дотерана „фолк принцеза“ која го обожава мирисот на розите. Особено кога „розите“ се убаво спакувани во кутија во облик на срце и како што барем на неа пишува, со љубов подарени!?

А кога срцето ќе го отвориш, тогаш многу сништа можеш да си оствараш.

Зашто твоите погледи залепени за скапите излози, ваквите „рози“ за миг можат да ти ги претворат во стварност, а желбите во реалност.

Токму затоа битолската фолкерка и го обожава мирисот на розите, или како што вели ружите… Зашто со овие „ружи“ може многу тоа да си пружи… од Луј Витон до Гучи!

Оттаму  Марија Луиса Тодоровска не само „кралица на бакшишот“, туку и „кралица на девизните подароци“ со цврст курс…

Која барем според споделеното на нејзините Инстаграм приказни, очигледно се држи до девизата, како онаа во песната на Мица Трофртаљка: „Држи се ќерко за цврст курс…! 

Фото: Инстаграм принтскрин/luisa.todorovska

Видео: Јутјуб/Mica Trofrtaljka

Останати вести од Радио Милева