Радио Милева
среќна мајка

Марија Егеља откри како ќе се вика нејзиниот син: Одбра старо име кое носи силно, симболично значење (фото)

Марија Егеља откри како ќе се вика нејзиниот син: Одбра старо име кое носи силно, симболично значење (фото)

Убавата водителка се породи вчера и на свет донесе здраво момче. Марија Егеља радосната вест ја сподели на својот Инстаграм профил.

Сепак вчера немаше индикации како ќе се вика момчето. Сопругот на Марија, Александар Дабиќ, приреди голема прослава на која се собраа семејството и пријателите, а тој цела вечер уживаше со песните кои ги нарача за својата сакана.

Тамошните медиуми објавија  дека водителката го родила синот по природен пат и дека се поминало во најдобар ред. Според информациите, Марија и Александар решиле својот син да го именуваат Алекса. Ова прекрасно име е пократка варијанта на името Александар, Алексије. Името доаѓа од грчкото  Александрос, што значи „заштитник на луѓето“. Тоа е името на познатиот македонски генерал и владетел Александар Македонски, кој го основал градот Александрија на брегот на Египет, познат по својот колосален светилник и најголемата библиотека од таа ера.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @marija.egelja

Убавата актерка се опоравува во породилиште уживајќи со својот син, а пред да се породи еднаш откри како се чувствувала за време на бременоста.

– Јас сум разгалена и негувана трудница, но така беше и кога му бев девојка, свршеница, а сега сопруга, па ништо посебно не се сменило, освен што ми велат дека блескам – откри неодамна Марија. 

Фото: Принтскрин/Инстаграм

Останати вести од Радио Милева