Радио Милева
предодреден за успех

Малечкиот од фотографијата денес е голема ѕвезда: Жените по него „сечат вени“, а на естрадата за прв пат се појави кога имаше само 13 години (ВИДЕО)

Малечкиот од фотографијата денес е голема ѕвезда: Жените по него „сечат вени“, а  на естрадата за прв пат се појави кога имаше само 13 години (ВИДЕО)

Малечкиот од фотографијата денес е голема ѕвезда. Жените по него „сечат вени“. А на естрадата за прв пат се појави кога имаше само 13 години.

Ако не го препознавте, во прашање е Џенан Лончаревиќ – еден од најпопуларните пејачи и во Србија и во регионот. Роден е во 1975 година во Пријепоље, а на телевизија за првпат ќе се појави во емисијата „Музички тобоган“, кога со гитарата во рака ја отсвири и отпеа песната „Таго, несреќно“ од Црвена Јабука.

@muzickivremeplov_ Dženan Lončarević (1988) 🎤🧑🏼‍💼 – Tugo, nesrećo (Crvena Jabuka) #dzenanloncarevic #tugonesreco #muzickivremeplov_ #muzika #secanje #muzikazadusu #dzenanloncarevic❤️❤️ #muzikazasvavremena #uspomene #crvenajabuka #dzenan #dzenan_loncarevic ♬ original sound – Muzickivremeplov_

Основно и средно училиште завршил во Пријепоље, кога започнал неговиот интерес за музика. На фестивалот Ферас 05 со песната „Да си ту“ ќе влезе во суперфиналето и ќе ја освои наградата за најдобар дебитант.

Репутацијата на пејач ја стекнал свирејќи во Пријепоље, Нови Пазар, Ужице, Сјеница, пред да се појави во Белград во 2006 година. Три пати учествуваше на фестивалот во Будва, а при првото учество ја доби наградата за „Медитерански звук“ за песната „Ти амо, Ангела“.
Својот прв албум насловен „Никоме ни реч“ го издаде во 2007 година, привлекувајќи големо внимание кон себе. Во својата досегашна кариера има издадено пет студиски албуми и десетици синглови.


Многумина го сметаат за еден од најдобрите изведувачи на српската јавна сцена, додека тој останува доследен на својот музички стил.

 

Останати вести од Радио Милева