Радио Милева
тага

Македонските јавни личности се простуваат од Марина Туцаковиќ: „Имав желба да ми напишете песна, онаа која сите ќе ја пејат“

Македонските јавни личности се простуваат од Марина Туцаковиќ: „Имав желба да ми напишете песна, онаа која сите ќе ја пејат“

По тешко боледување, на 67 годишна возраст почина најпознатиот регионален текстоипец, Марина Туцаковиќ.

Имено, во 2018 година на Марина и беше дијагностицирано рак на дојка и отогаш се бори со тешката болест. Претходната недела на Туцаковиќ и се влоши здравствената состојба, беше позитивна на коронавирус и ставена на респиратор.

За жал, таа ја изгуби битката со опасната болест.

Туцаковиќ е најпознатиот текстописец во регионот, има напишано голем број хитови за Лепа Брена, Драгана Мирковиќ, Јелена Карлеуша, Цеца Ражнатовиќ, Дара Бубамара, Ана Николиќ, Аца Лукас и многу други.

Српските естрадни уметници со емотивни пораки преку социјалните мрежи се простуваат од жената за која велат дека таква никогаш нема да се роди и жената која како скенер ги познавала нивните души.

Од Туцаковиќ преку „Инстаграм“ се простуваат и македонските јавни личности споделувајќи нејзини познати, мудри цитати.

Дарко Димитров

Лина Пејовска

Мими Јовановска

Бојана Скендеровски

Калиопи Букле

„Колку е тешко да се простите од најголемите. Ти благодарам за стиховите и вистината која ја делеше со нас. Се останато е историја“.

Сања Савеска

Антониа Гиговска

„Немав среќа да ве запознам и низ убава енергија и на мене да ми напишете текст. Оној кој сите ќе го пејат. А тоа ми беше желба. Почивај во мир“.

Тамара Тодевска

Елена Стефановска

Лила Филиповска

Мелита Ракиќевиќ

Огнен Здравкоски

Нина Ристовска

фото: притнсркин/инстаграм/luka sarac

Останати вести од Радио Милева