Радио Милева
никогаш нема да им прости

Мајката на Теодора Џехверовиќ откри детали од семејната драма: „Сакаа да ме сместат во лудница“ (фото)

Мајката на Теодора Џехверовиќ откри детали од семејната драма: „Сакаа да ме сместат во лудница“ (фото)

Мајката на пејачката Теодора Џехверовиќ, Гордана Џехверовиќ, со години поминува низ семејна драма со своите сестри. Имено, Гоца со години е на суд со сопствената сестра, поради куќата во Качарево.

Гордана цела деценија се грижела за својата болна мајка која починала во 2010 година, а сега ги открива деталите за нетрпеливоста на семејството со сестрите кои сакале да ја сместат во ментална установа. Поради конфликт со сестрите, мајката на Теодора и нејзиното семејство морале да го напуштат семејниот дом во Качарево, по што се преселиле во Панчево и живееле како станари.

– Кога излеговме од куќата во Качарев,  сестрите сакаа да ме пратат во Ковин во лудница. Отидовме во стан во Панчево, а не ни беше лесно. Моите две сестри и двајца девери постојано сакаа да ја прогласат мајка ми за несовесна. Мама беше неподвижна, но свесна. Цело време беше пекол, додека таа беше жива и до крајот на минатата година кога заврши судењето. Сакаше да ми ја остави куќата, но тие тоа го оспорија, ги тужеше ќерките и оттаму почна целиот пекол. Сестра ми му препиша сè на сопругот за тој да биде предизвикувачот на нашата семејна трагедија, тој беше мозокот на тие операции, како ќе тужи, што ќе ми направи, како ќе ме уништи ! – искрена беше Гоца.

На прашањето дали некогаш ќе им прости на сестрите, Гоца била категорично јасна.

– Нема шанси. Христијанско е да се прости, но никогаш повеќе не би седнала со нив. Болно е, ги вклучија и моите деца. Понекогаш твоите родители раѓаат твоите непријатели. Сега кога е готово, мислам дека им гори совеста кога ќе сфатат што направиле. Ме мразеа, само измислуваа, беше суд по суд, не е нормално тоа што го направија. Раната зарасна, но лузната остана – изјави Гордана во емисијата „Претрес“.

Фото: Принтскрин/Дамир Дервишагиќ

Останати вести од Радио Милева