Радио Милева
проширување на семејството

Луна оди на терапија: По загубата на бебето, Миљковиќ се подготвуваат да се обидат повторно (фото) 

Луна оди на терапија: По загубата на бебето, Миљковиќ се подготвуваат да се обидат повторно (фото) 

Луна и Марко Миљковиќ полека се опоравуваат од загубата на своето бебе кој пред нешто помалку од два месеци ги затекна неподготвени, но болниот период не ги спречи да посакаат да и подарат брат или сестра на својата ќерка Миа. Како што тврди извор близок до парот, Луна е решена да направи се што е во нејзина моќ за целосно да го опорави своето тело, хормоналниот статус и телото за што поскоро повторно да забремени.

– Во тие денови кога се мачеше да прифати дека го изгубила бебето што го чекаше, реши од корен да ги промени навиките. Во себе го виде најголемиот виновник за тоа што и се случи, бидејќи спие само два-три часа дневно, не јаде редовно и е исцрпена од бројните обврски околу детето, куќата и рекламите од кои заработува. За да си го организира животот, таа ги преполовила работните обврски, се вратила на здрава исхрана и по совет на својот лекар почнала да ги зема витамините потребни за закрепнување на телото пред нова бременост – вели изворот и открива дека семејството Миљковиќ за неколку месеци повторно ќе може да работи на проширување на семејството.

– Луна пие витамини кои вообичаено ги земаат трудниците со цел да го зајакне плодот и телото. Овие додатоци се даваат и на жени кои изгубиле бебе со цел да избегнат нов абортус доколку дојде до друга бременост. Сепак, лекарот ги советувал да направат пауза од три или четири месеци за нејзиното тело целосно да се опорави од киретажата што ја направила – според изворот, кој тврди дека Луна го одбила предлогот на Марко да оди на психолог бидејќи се чувствува добро.

-Иако плачеше првите неколку недели поради загубата, успеа да излезе од депресија со помош на ќерката Миа. Од друга страна, Марко сметал дека би било добро покрај витамини и диета да разговара и со стручно лице за целосно да се излечи психички и да се подготви за нова бременост. Таа одби, објаснувајќи дека се чувствува добро и ветувајќи му дека ќе му каже дека и треба помош доколку почувствува дека не може да се справи со загубата – заклучува изворот за Ало.рс

Фото: Принтскрин/Инстаграм/Сиктер Јутјуб

 

Останати вести од Радио Милева