Живот и Стил

Љубителите на крофни ќе бидат воодушевени! Направете ги највкусните кокосови крофни!

Љубителите на крофни ќе бидат воодушевени! Направете ги највкусните кокосови крофни!

Соиното млеко, медот, брашното, кокосот и уште неколку состојки ќе бидат доволни за ова слатко совршенство.

Доколку сте љубител на крофни, не се сомневаме дека овие и тоа како ќе ви се допаднат:

Состојки:

четири и пол чаши млеко од соја

половина чаша мед

75 гр свеж квасец

15 гр сол

1,5 кг брашно

половина чаша масло

За глазура:

конзерва кокосово млеко

800 гр шеќер

лажица екстракт од ванила

рендан кокос

Подготовка:

Во поголем сад измешајте ги млекото од соја, медот, квасецот и маслото. Додадете ги брашното и солта, па добро измешајте со миксер за да добиете мазно и воедначено тесто. Оставете го на топло место да нарасне, па со раце кинете парчиња тесто и формирајте крофни со саканата големина. Пржете на врело масло додека не добијат убава боја од двете страни. Сварете го кокосовото млеко со шеќерот и екстрактот од ванила додека не се згусне, па секоја крофна потопете ја прво во преливот, па во ренданиот кокос.

Извор: Курир.мк