Живот и Стил

Лубеница на стапче! Слатко и освежувачко!

Лубеница на стапче! Слатко и освежувачко!

Ова овошје не може да биде досадно, но може да почнеме да подготвуваме и малку поинакви лубеници – на стапче. Уживајте во раскошниот вкус…

Состојки:

три и пол чаши исчистена лубеница

пет и пол лажици шеќер

лажичка сок од лимон

половина чаша кокосово млеко

шест средни киви

една лажичка чоколадни трошки

Подготовка:

Во блендер ставете лубеница, две лажици шеќер и сок од лимон, измешајте, истурете во калапи за сладолед на стапче, па додајте ги чоколадните трошки и измешајте со чепкалка за заби. Ставете во замрзнувач да се излади и стегне. Во меѓувреме изматете го кокосовото млеко со лажица шеќер и прелијте ја замрзнатата лубеница. Вратете во замрзнувач да се излади и стегне. На крај измешајте го кивито со преостанатиот шеќер, истурете во калапите, ставете во замрзнувач да се стегне, па послужете.