Радио Милева
љубовници и соработници

Љубовен јазол на регионалната естрада: Алка Вуица му била голема љубов на Брега, иако била лудо вљубена во Бајага, додека по неа „сечел вени“ Борис Новковиќ?!

Љубовен јазол на регионалната естрада: Алка Вуица му била голема љубов на Брега, иако била лудо вљубена во Бајага, додека по неа „сечел вени“ Борис Новковиќ?!

Пејачката и текстописец Алка Вуица призна дека била лудо вљубена во колегата Момчило Бајагиќ Бајага. Таа му била големата љубов на Горан Бреговиќ, но поради Бајага ја напишала една од најубавите љубовни песни на овие простори.

„Бевме млади, пишувавме песни еден за друг, имаше љубов, некои песни станаа навистина големи хитови. Безобразно ми е, што да кажам кој што ми напишал. Можам да ви откријам што му напишав јас на Бајага, напишав неколку од нив, но една од песните што произлезе од нашата љубов е: „Каде што Дунав го бакнува небото“ – рече Алка Вуица откривајќи какви релации има со нив денес.

„Имаме одлични односи, Горан ми е голем пријател, Бајага исто, разговараме, се гледаме кога можеме. Се консултираме за песни, многу сум среќна што ги задржав луѓето што ги сакав во животот, бидејќи верувам дека љубовта е енергија која не исчезнува, туку се претвора во нешто друго. Можеби заљубувањето може да исчезне, но вистинската љубов не, таа секогаш останува“ –  порача таа.

Алка изјави дека во неа па бил лудо вљубен Борис Новковиќ, со кој подоцна станала голем пријател и соработник.

„За него напишав многу песни кои се големи хитови. Го познавам од 8-9 години, а јас имав 18. Во една прилика ми кажа дека се заљубил во мене кога ме запознал, тогаш бев со Ади Караселимовиќ од „Сребрени крила“, а летото го поминавме заедно со Ѓорѓе,  па јас го чував Борис, кој беше премногу сладок. Кога порасна, дојде кај мене и побара да му пишувам текстови, а јас се воодушевив“ – изјави Вуица.

Фото: Инстаграм принтскрин/alka.vuica

 

Останати вести од Радио Милева