Љубов и Секс

Зошто не можам да доживеам оргазам? Што треба да направите ако имате проблеми да достигнете кулминација?

Зошто не можам да доживеам оргазам? Што треба да направите ако имате проблеми да достигнете кулминација?

Зошто не можам да доживеам оргазам? Иако можеби се чувствувате осамени во овој проблем, вистината е поинаква

Ако едноставно не можете да доживеете оргазам од која било причина, знајте дека не сте сами. 15% од жените имаат потешкотии да постигнат оргазам, а 10% никогаш не доживеале оргазам за време на сексот, покажа неодамнешното истражување. Исто така, по истражувањето спроведено на 52.588 возрасни, само 65% од хетеросексуалните жени рекле дека секогаш можат да достигнат оргазам, додека, од друга страна, 95% од мажите рекле дека имаат успешно „големо О“. Ова е голем јаз што некои експерти го нарекуваат „јаз на оргазам“.

Колку и да е ова вообичаено и фрустрирачко, многу жени никогаш не прашуваат експерти – зошто не можам да доживеам оргазам?

Наместо да бараат помош и да ја откријат основната причина за проблемот, без разлика дали е емотивен или физички, тие живеат со чувство на вознемиреност и несоодветност.

Но, не е сè толку црно. Добрата вест е дека телото може да научи како да доживее оргазам.

Еве што велат експертите за сексуално здравје за чекорите што треба да ги преземете за да ја доживеете магијата на оргазмот.

Зошто не можам да доживеам оргазам?
Една важна работа што секој треба да ја разбере е дека вашиот оргазам е ваша одговорност, а не на вашиот партнер.

Прво треба да станете експерт за вашето тело, со учење како да допирате, што сакате, да ги откриете вашите „чувствителни“ места и како да постигнете оргазам – вели Емили Морис, терапевт за секс и брак.

Многу жени кои се борат да постигнат оргазам не сфаќаат дека најверојатно ќе постигнат оргазам со стимулација на клиторисот. Ако сè уште не сте сигурни што да правите „таму долу“, експертот ве советува да започнете со нежно допирање на клиторисот, а потоа да истражите што ви се допаѓа најдобро играјќи со различен притисок, различна брзина и различни движења додека не го пронајдете своето слабо место. ”

Сексуалните играчки исто така можат да ви помогнат да стигнете до вашата дестинација, како и употребата на неизбежни лубриканти. Во случај да не сте знаеле, жените кои користат лубриканти имаат поголема веројатност да доживеат оргазам отколку жените кои не го користат тоа.

Многу е важно за што мислите и како се чувствувате за време на сексот.Начинот на кој размислувате, вашите мисли, играат огромна улога за време на сексуалниот однос и постигнувањето оргазам. Ако сте расеани или кажете си дека нема да можете да доживеете оргазам, тоа ќе се случи.

Трикот е да се направи атмосфера таква што сексуалната напнатост е едвај издржлива пред да влезете во спалната соба – вели Емили.

Не е лага дека мозокот е најсилниот полов орган, затоа размислете што ве возбудува или што ќе стори вашиот партнер во кревет пред самиот чин. Ова ќе ја стартува и „машината“. Фокусирајте ги мислите на допирите.

Во прилог на сите горенаведени, отворено разговарајте со вашиот партнер за проблемот. Нека ви помогне да пронајдете што ве возбудува и како да доживеете оргазам.

Ако сте пробале мастурбација, лубриканти, сексуални играчки и сите видови паметни вежби, но сепак сте без „големото О“, консултирајте се со доктор, експерт за секс, кој ќе ви ги даде вистинските упатства токму за вас.

извор:попара.мк