Љубов и Секс

Пет начини на кои сексот ве разубавува

Пет начини на кои сексот ве разубавува

Еуфоричното чувство по секс е видливо и на вашето лице, зрачи од вашата кожа, па дури и ги зголемува вашите гради. Но, тоа не е сè што е поврзано со сексот и начинот на кој ве разубавува.

Румени образи

Сексуалната возбуда ја забрзува работата на срцето што овозможува побрза циркулација и ширење на крвните садови. Токму тоа е целата магија зад така наречениот феномен sex blush.

Пополни усни

Забрзаниот проток на крв влијае на вашите усни (кои веројатно и така сте ги користеле во текот на предиграта) па изгледаат пополни и порумени.

Силниот напад на хормонот окситоцин, кој се случува по сексот и ве остава во прекрасно блаженство, всушност ги прави очите побистри и поотворени.

Бистри очи

Силниот напад на хормонот окситоцин, кој се случува по сексот и ве остава во прекрасно блаженство, всушност ги прави очите побистри и поотворени.

Убава кожа

Во текот и по сексот вашата кожа добива бран од еднорфин кој има антивоспалително дејство на вашето лице. Со други зборови, тоа значи помалку акни на кожата. Освен тоа, се зголемува количината на естроген кој добро влијае на еластичноста на кожата и создава колаген.

Колку повеќе секс толку повеќе сјај и помалку брчки.

Кога сте сексуално активни брадавиците се поизразени бидејќи се стврднуваат секој пат кога имате секс, па дури и масното ткиво на градите може малку да набрекне. Така, визуелното влијание на вашите гради е дека се поголеми.

извор: Kajгана