Љубов и Секс

Овие навики ќе ве зближат со партнерот

Овие навики ќе ве зближат со партнерот

Четири од пет двојки сметаат дека социјалните мрежи се виновни за нивното разидување или раскинување, бидејќи поминуваме повеќе време со компјутерите и телефоните отколку со партнерите.

Но, да не ги обвинуваме само интернетот и брзиот начин на живот. Личните, но и заедничките навики како двојка се важни за зајакнување на врската и одржување на блискоста на двајцата партнери.

Усвојувањето на овие навики ќе ви помогне да развиете поголема блискост и да поминувате повеќе време со вашата сакана личност.

Гответе и јадете заедно

Готвењето заедно со партнерот носи многу поволности како учење еднаквост, поделба на обврски и стекнување вештини. На овој начин ќе ги споделите триковите за готвење, ќе научите што сакате и што не сакате и ќе се чувствувате убаво дека сте направиле нешто еден за друг.

Јадењето заедно можеби не е возможно за сите оброци во денот, но зависно од вашите обврски, потрудете се барем еден оброк да го зготвите и да го изедете заедно на маса, без други активности што ќе ви го одземаат вниманието.

Зборувајте за убавите работи што ви се случиле во денот

Еден од чекорите за добар сон и за здрава врска е да одбегнувате ситуации што ви создаваат нервози и анксиозност. Дури и да сте немале најдобар ден, сигурно ви се случило нешто добро, позитивно или продуктивно или барем сте виделе или прочитале нешто добро и корисно.

Споделете го тоа со партнерот. Со најблиските треба да споделуваме и добро и лошо, но потрудете се да споделувате повеќе позитивни вибрации, настани и емоции со партнерот и развивајте длабока врска, со сослушување и емпатија.

Сослушувањето е одличен начин да направите некој да се чувствува подобро и сфатено.

Масажа

Истражувањата покажале дека партнерите кои често се масираат еден со друг се позадоволни. Масажата ја зголемува блискоста и го намалува стресот. Петнаесет минути масажа, најмалку два пати неделно е сосема доволно за да се поврзете со партнерот и да се релаксирате заедно.

Бидете благодарни

Науката вели дека благодарноста не е само чин, туку емоција на ценење во форма на великодушност и добрина. Изразувањето благодарност и за најмалите работи ја засилува меѓучовечката поврзаност.

Пред да си легнете, заблагодарете се на вашиот партнер за вкусниот појадок или бидејќи завршил некоја обврска што вие не сте стигнале да ја направите. Освен со зборови, може да се заблагодарите и со дела: подгответе топла бања, омиленото јадење или некој симболичен подарок.

Легнувајте си во исто време

Ако партнерите имаат различен ритам на спиење тоа може да предизвика одредени проблеми во комуникацијата и во блискоста. Тоа исто така може да се одрази на сексуалниот живот.

Многу е важно да ја одржувате блискоста и топлината во врската, а легнувањето и спиењето заедно се добар начин да го постигнете тоа. Исклучете телевизор, компјутер, мобилни телефони и легнете си заедно. Не мора веднаш да заспиете – разговарајте, гледајте се во очи, галете се, читајте, масирајте се… Оваа навика ќе ве зближи и ќе ви ја зацврсти врската.

извор:курир.мк