Љубов и Секс

Овие намирници се најмоќните афродизијаци

Овие намирници се најмоќните афродизијаци
фото:профимедиа

Помагаат во кризни ситуации.

Афродизијаците можат да делуваат на два начина. Постојат намирници кои создаваат сексуална желба дејствувајќи на умот, а има и такви кои создаваат желба испраќајќи импулси до одредени делови од телото.

На пример, античките Грци и Римјани верувале дека можат да го зголемат либидото и желбата за секс со џвакање на семе од анасон. Анасон исто така се користел како додаток на естроген кој го зголемува производството на млеко, ја стимулира менструацијата, го олеснува породувањето, ги намалува симптомите на машка менопауза и исто така го подобрува либидото.

Со векови, луѓето велеа дека босилекот го стимулира сексуалниот нагон и ја подобрува плодноста. Босилекот ја стимулира циркулацијата и со тоа има стимулирачки ефект. Морковот има форма на фалус, што е знак на плодност во многу култури уште од античко време.

Реакцијата на организмот при земање чили е потење, зголемен пулс и циркулација, слично на реакциите за време на сексот, па затоа чили се покажа како идеален стимуланс што дополнително го зголемува сексуалниот нагон и возбуда.

Се верува дека мирисот на краставица ја зголемува циркулацијата и го зголемува либидото кај жените. Смоквите се уште едно овошје што ги потврдува својствата на афродизијакот врз основа на нивниот изглед.

Според експертите, лукот е исто така многу добар за циркулација, што има малку стимулирачко дејство. Коренот на ѓумбир исто така се смета за афродизијак поради неговиот мирис и ефекти врз крвотокот и циркулацијата.

Медот е богат со витамин Б, потребен за производство на тестостерон и минерали, како што е бор, и помага во метаболизмот и искористувањето на естрогенот. Некои студии покажаа дека медот исто така може да го зголеми нивото на тестостерон во крвта.

Папајата, како анасонот, има и состојки кои делуваат како женски хормон естроген. Се покажа дека го зголемува либидото кај жените.

Арапскиот медицински научник Гален препорачува да се јаде боров орев што е можно почесто пред спиење.

Интересно, истражувањата покажаа дека лубеницата делува слично како Виагра. Содржи цитрулин, кој влијае на ослободување на оксиди во организмот. Ги релаксира крвните садови, како што е случајот со Виаграта, додека делува на целото тело.

Бадемот бил симбол на плодност и афродизијак низ различни возрасти, а некои веруваат дека само мирисот на бадеми може да ја стимулира сексуалната желба кај жените. Така, бадемите, покрај храната во форма на ореви или марципан, имаат многу добар ефект врз сексуалната желба во форма на масла за подмачкување или бањи.

извор:попара.мк