Љубов и Секс

Од аголот на мажите: Што ја прави жената „лоша љубовница“

Од аголот на мажите: Што ја прави жената „лоша љубовница“

Маж кој искрено ја сака својата сопруга никогаш нема да и каже на неа или на некој друг дека е лоша во кревет. Сепак, оние кои знаат да го кажат тоа, тогаш веројатно асоцираат некои други работи со сексот, како што е, на пример, несигурноста на жената во нејзиниот изглед, употребата на сексот за манипулација, недоволниот труд.

Сексот треба да биде нешто што ги води односите меѓу две лица на повисоко ниво на интимност и емоции, а не само обично испуштање страст без премногу чувства или себично задоволување на сопствените потреби.

Еве само неколку од причините зошто некои мажи може да сметаат дека сексот е недоволно квалитетен:

Несигурноста на жената поради нејзиниот физички изглед

Многу жени не сакаат да се соблекуваат пред својот партнер или да водат љубов со вклучени светла. Тоа само покажува дека тие мислат дека не се доволно убави и совршени и се срамат од тоа. Ова, пак, доведува до слаба самодоверба, срамежливост и фактот дека тие всушност не можат да се релаксираат во креветот.

Никој не е совршен! Такво лице едноставно не постои. Сите имаме недостатоци и сите треба да бидеме свесни за тоа, и да ги прифатиме и сопствените и недостатоците на другите.

Маж кој искрено и длабоко ја сака жената со која живее, ќе ги сака сите нејзини маани. Затоа, опуштете се и оставете му на вашиот партнер да го запознае вашето тело до најмалите детали. Соберете ја храброста и облечете секси парче долна облека. Ќе се чувствувате посамоуверено и попривлечно, а со тоа и порелаксирано.

Недостаток на интимност и блискост

Да се ​​биде близок и интимен со партнерот е клучот за секоја квалитетна врска. Сексот е кулминација на тоа. Некои жени знаат со одбегнување на интимните моменти да ги казнат своите партнери или да ги уценуваат. Сè е само не добро и паметно. Манипулацијата од било кој тип, особено овој, не може да заврши добро.

Постојат жени кои несвесно ја одбегнуваат интимноста со партнерот, особено во долгите врски. Случајна прегратка, бакнеж, убав збор, треба да бидат работи што се случуваат секој ден. Со тоа, му покажувате некому дека искрено го сакате токму онаков каков што е, а тоа пак води кон подобар сексуален живот.

Се позапуштениот изглед на жената

Само затоа што сте во врска подолго време не значи дека треба целосно да го занемарите вашиот изглед. Нормално е дека нема да се шминкате секое утро секој ден само за да бидете попривлечни за партнерот, бидејќи тој ве сака дури и без слоеви на боја на лицето. Но, понекогаш треба малку повеќе да се обидете и да ја запалите страста што ја имало на почетокот на врската.

Покрај тоа, не дозволувајте постојано да шетате низ куќата, на пример, со валкана и разбушавена коса, во искината тренерка, влакнести нозе. Ако си дозволите да го сторите тоа, не само што ќе изгледате полошо, туку и ќе почнете да се чувствувате така. Вашата самодоверба ќе падне, а потоа ќе се одрази и на вашиот сексуален живот.

Некои мажи за порталот revelist.com изјавија што им пречи кај жените кога станува збор за сексот:

Не ми се допаѓа кога жената само легнува и ги шири нозете и чека да направам сè. За мене нема ништо полошо од тоа.

Пасивноста е страшна за мене, кога жената се чини дека нема поим за сопственото тело и што сака. Не можам да опишам колку е фрустрирачко кога жената со која си во кревет не реагира и кога не можам да добијам повратни информации за тоа дали нешто е добро или не.

Мразам кога прави лажни звуци за време на сексот, претпочитам да тивко стенка за да е искрено отколку лажно да вриска.

Воопшто не е пријатно кога таа ќе ве спореди со поранешното момче. Лично, не ми пречи што таа имала и други пред мене, но не сакам да размислувам за тоа.

Мене ми пречи недостатокот на комуникација пред или за време на сексот. Ако нешто и е убаво или нешто сака, би сакал да ми го каже тоа, пренесуваат медиумите.

извор: попара.мк