Љубов и Секс

Неколку факти за видеата за возрасни

Неколку факти за видеата за возрасни

Еве 10 љубопитни факти за порното, за повеќе од нив не сме ни слушнале до сега.

1. Секоја секунда, порно сајтовите имаат 30 милиони посетители.

2. Половината од содржината на интернет се состои од порно сајтови или од сајтови со еротична содржина.

3. Секоја година во светот се прават 13 000 видеа за возрасни, а вкупната заработувачка на порно студијата е 13 милиони долари. За споредба, Холивуд пушта годишно 507 филма, а има 8,8 милиони долари заработувачка.

4. Заработувачката од порното е поголема од вкупните приходи на фудбалската лига во САД, Националната кошаркарска асоцијација, главната безболна лига, а исто така и го надминува вкупниод приход на телевизиските компании NBC, CBS, ABC. Исто така, приходите од порноиндустријата се повисоки од од оние на интернет гигантите како Microsoft, Google, Amazon. eBay, Yahoo, Apple и Netfix.

5. Скоро сите мажи гледаат или се гледале некогаш порно. Во универзитетот Монреал имало обид да се направи истражување на таа тема. Но, кога истражувачите тргнале да да ја соберат контролната група од 20 мажи, кои не гледаат и не би гледале порно, тие не нашле ниту еден кандидат.

6. САД е најголемиот производител на порнографски ДВД-ја и интернет видеа во светот. На второ место е Германија.

7. 20% од американците признале дека гледаат порно на своето работно место. Тоа се совпадна со проучувањето на Sex Tracker, според кое, 70% од порносообраќајот на интернет, се паѓаат на работното време (од 9 до 17 часот).

8. Необјасниво, но факт: за време на порното, мажите најчесто го фокусираат вниманието врз лицето на актерката, а не врз задникот или градите.

9. Во Северна Кореја гледањето на порно се казнува со смрт.

10. Податоците за Сад, Велика Британија, Германија, Франција, Италија, Бразил и други држави, покажуваат дека, понеделник е „ден на порнографијата на интернет“. Најмал интерес за порното има за време на викендот и во четврток.