Љубов и Секс

Ако вашиот партнер ви го постави ова прашање – веројатно размислува за неверство

Ако вашиот партнер ви го постави ова прашање – веројатно размислува за неверство

Иако многумина сметаат дека прељубата е нешто страшно, сепак може да се каже дека стана прилично честа појава во денешните врски. Различни анкети покажуваат дека повеќето луѓе изневерувале или биле изневерени

Според истражувањето спроведено од веб-страница за запознавање, Ashley Madison, 41% од луѓето во врски размислувале за прељуба, а дури 64% рекле дека веќе биле изневерени.

Причините за изневерување се индивидуални, а некои се доста бизарни. Студија од 2018 година откри дека 52% од прељубниците сметаат дека нивниот партнер не е во добра форма. Некои, пак, изневеруваат затоа што не добиваат доволно внимание или немаат возбуда. Без оглед на причината за изневерувањето, прељубниците секогаш даваат суптилни знаци дека ќе залутаат.

Се покажа дека најголемиот индикатор дека некој размислува за прељуба е многу едноставно прашање – „Можеме ли да пробаме нешто ново во сексот?“.

Ако се соочите со такво прашање во врската, постои голема можност вашата втора половина да размислува за „шарање“. Ова прашање изгледа навидум невино, но зад него обично стојат длабоки емоции кои се акумулираат веќе некое време.

Примерот за човек, кој од очигледни причини сакаше да остане анонимен, и кој ја користи страницата Ashley Madison за да најде партнерки со кои ја изневерува својата сопруга, со која е пет години, подетално објаснува за што станува збор.

Тој вели дека започнал да изневерува дури кога сфатил дека тој и неговата сопруга биле сексуално некомпатибилни.

– Јас сум секогаш многу внимателна и вокален и сакам да зборувам за секс и работи што би можеле да ги испробаме, но таа секогаш ме „сече“ на почетокот. Тоа не придонесува во нашиот сексуален живот на кој било начин – објасни тој.

Но, не станува збор само за мажи, за многу жени сексот е исто така многу важна точка во врската.

Социологот Алисија М. Вокер, автор на „The Secret Life of the Cheating Wife“, долго време проучуваше зошто жените изневеруваат и откри дека повеќето се жалат на брак без секс или оргазам, и покрај тоа што пробаа сè за да го подобрат сексот во врската.

Истражувањето на страницата Ashley Madison покажа дека дури 90% од луѓето сметаат дека добриот секс е многу важен за долгорочни врски, а истото истражување исто така откри дека 52% од луѓето не се задоволни со сексот во нивните врски.

– Исто така, дознавме дека фактот дека некој изневерува не значи дека е целосно незадоволен од врската или бракот. Честопати само прељубниците се обидуваат да бараат надвор од врската само за еден елемент што им недостасува во животот, но тие навистина не сакаат да стават крај на нивната врска или брак “, рече Пол Кибл, портпарол на Ashley Madison за резултатите од истражувањето.

Иако не постои универзална формула за тоа колку секс треба да имате во врска, истражувањето покажа дека 58% од луѓето сакаат секс повеќе од еднаш неделно, а 27% сметаат дека би било идеално да имате секс секој ден.

Ако сакате да ја намалите веројатноста за неверство, треба да комуницирате со вашиот партнер и да бидете отворени за нови идеи.

извор:попара.мк