Љубов и Секс

5 причини да не стапите во брак ако не сте среќни: Еве зошто треба да почекате уште малку!

5 причини да не стапите во брак ако не сте среќни: Еве зошто треба да почекате уште малку!

Ако сте во 30-те години, а уште не сте венчани, веројатно од сите страни ве мачат со прашања – кога ќе биде венчавката?

Ви носиме пет причини зошто треба да застанете или барем малку да почекате со венчавката.

1. Не сте научиле сè што треба да знаете

Пред венчавката мора да знаете кој сте и што сакате. Мора да бидете многу искрени кон себе. Дури кога ќе дознаете кои сте вие, треба да барате некој за себе. Под услов и понатаму да сакате брак. Не можете да барате човек за цел живот, ано не знаете што ви треба.

2. Документот нема ништо да реши

Официјализирање на врската не е решение за проблемите. Венчалниот лист нема да ве направи сродни души, нема да го натерате да ве сака до крајот на животот…

3. Брзо разочарување

Отрезнувањето доаѓа брзо, а потоа е многу тешко. Подобро е добро да размислите, па дури и да ја раскинете веридбата ако не сте сосема сигурни во вашиот избор, отколку да се осудите на живот со човек кој и не е најдобро решение.

4. Живот после венчавка

Ако сакате да се венчате само за да облечете венчаница, тогаш подобро да не се венчате. Постои и живот после венчавка и тој често не завршува со реченицата: живеевме среќно до крајот на животот. Венчајте се само ако не можете својот живот да го замислите без него.

5. Венчавката не е решение против самотијата

Ако брзате да се венчате за да не остарите сами, подобро е да остарите сами. Верувајте – ќе бидете посреќни. Осамени може да бидете и покрај човек кој не е за вас.

Извор:точка.мк