Радио Милева
„розов октомври“...

Лила последниот ден од октомври го обои во розово… еве и зошто: „Розовата боја сега дефинитивно ми е најомилена“ (ФОТО)

Лила последниот ден од октомври го обои во розово… еве и зошто: „Розовата боја сега дефинитивно ми е најомилена“ (ФОТО)

На Лила Филиповска покрај ТВ водителството, инфлуесерството и е втора професија, а социјалните мрежи и се замена за студиото. Иако преку нив  не може да биде милионер, сепак може доволно доплнително да си го подобри сопствениот буџет. Токму затоа нејзиниот Инстаграм е преплавен со своевидни отворени или скриени реклами на различни производи и услуги, кои најпознатата македонска ТВ водителка ги споделува.

Сепак, вчера, 31.10.2023 година или како што се вели, последниот ден од месец октомври, Лила Филиповска сподели необична објава. Во прв момент оние помалку упатените помисија дека се работи за модна најава или некаква фешен реклама, откако водителката променетета во розово објави дека розовата боја сега дефинитивно и е најомилена, но сепак дури и тие бргу сфатија дека во прашање е една сосема поинаква работа.

Имено, за личната битка на Лила со опаката болест – канцерот на дојката долго се говореше и пишуваше и сега која ситуацијата е под контрола, а болеста надмината, водителката како една од оние жени кои се соочиле со ваквото лошо здравствено искуство, е токму една од лицата која ја поддржаа кампањата за подигање на свеста на жената за значењето на редовните и превентивни прегледи за навремено откривање на карциномот.

„Дами, проверете се“! – порача водителката преку слоганот на кампањата, додека на своите лични профили на социјалните мрежи Лила сподели порака во вид на апел до сите жени:

“Розов октомври”…
„Отсекогаш розовата ми била една од омилените бои( иако ретко ја носам) а сега дефинитивно ми е најомилена …. Па јас сакам да го гледам светот со розови очила така е многу поубав, така го гледав и периодот што е зад мене … а денес облеков розово за да ве потсетам драги мои дами редовно да се прегледувате и да не чекате… раната превенција значи живот ! Изберете живот и не заборавајте канцерот не знае ни кои сте, колку години имате и од каде доаѓате …. Проверете се и уживајте во животот“ – порача таа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lila (@lilafilipovska)

Фото: Инстаграм/lilafilipovska

Останати вести од Радио Милева