Лице в Лице

На турската ѕвезда славата не и значи ништо: „Јас многу претрпев како и Фазилет!“

На турската ѕвезда славата не и значи ништо: „Јас многу претрпев како и Фазилет!“
фото:инстаграм/назан кесал

Актерката Назан Кесал (50) ја играше главната улога во турската хит серија „Фазилет и нејзините ќерки“. Таа ја отелотворува прекрасната, но пресметувачка Фазилет, која богато сака да ги омажи своите две ќерки.

– Јас сум многу среќна актерка. Славата и популарноста не ме допираат премногу. Сите сме во потрага по причина зашто сме дојдени на овој свет. Јас се обидувам да го сфатам тоа со глума – изјави Назан за „IN Magazine Novа TV“.

Таа вели дека се чувствува како да прави обична работа и нејзината слава не и ’значи многу.

– Аплаузот е само награда за актерот. Не кажува ништо друго. Поради ова егото не се крева, не треба да се крева. Јас зборувам за моето место. Моето его се спушта на земја кога му аплаудираат “, додаде таа.

Нејзините гледачи се фокусирани на ликот кога ја гледаат на улица, а доколку не се фокусирани, не ја препознаваат и велат дека може да биде многу опуштена. Нејзиниот лик во серијалот е страствен и амбициозен, и иако честопати интригира, сето тоа го прави во корист на семејството.

– Местото на Фазилет во мојата актерска кариера е многу посебно. Многу е различно од сите ликови што досега ги имам играно во театар, филм и телевизија. Како актерка, не сакам да играм нешто што сум го играла порано. Улогата е попривлечна за мене ако ликот потекнува од место што не го познавам, од свет кој не ми е познат. Аспектот беше таков “, рече Назан.

Таа додаде дека оваа улога е далеку од сè што играла досега и дека било кажано нешто сосема ново, бидејќи Фазилет има страна што на некој начин покажува дека и мајките можат да бидат во ред. Како обичен сиромашен граѓанин, Фазилет е воодушевена од идејата за богатство што го наметнува, а таа го прифати сценариото затоа што, според нејзино мислење, убавото носи конфликти меѓу социјалните класи.

– Јас ги познавам рефлексиите на пониската класа затоа што јас пораснав во мал град и знам што значи сиромаштија. Со тоа битие, како неа, јас сум борбена жена, никогаш не се откажувам од ништо. Ако мислам на нешто, ќе дадам се од себе да го следам тој сон. Јас претрпев многу, како и Фазилет. Јас сум полна со љубов, јас сум нежна, но не сум толку агресивна “, рече актерката.

Откако серијата започна да се емитува во Турција, таа вели дека не многу се променило.

– Само луѓето почнаа да ме поздравуваат на улица, и навистина ми се допаѓа тоа. Или тие доаѓаат да бидат фотографирани, дури и од далеку. Ми дава голема гордост. Во одреден дел од светот, тие ве гледаат на телевизија и доаѓаат за вас. Или ве браат на социјалните медиуми, ги споделуваат вашите слики. Доаѓаат со подароци. Тие се претежно студенти и тоа ме прави неверојатно среќна кога ќе купат подарок за мене од џепарлакот – вели актерката, која е дете од разведени родители и е во стабилна врска со музичарот Бариш Јуртку, за кој вели дека и е огромна поддршка.

– Моето момче е многу ме поддржува и ми го чува грбот. Јас секогаш го прашувам за негово мислење . Тој има поинаков поглед на нештата, така што неговото мислење е многу важно за мене “, заклучи таа.

Касал додаде дека нејзините пријатели зборуваат за Хрватска и дека би сакала еден ден да ја посети.

– Знам дека морето е многу убаво. Тоа е земја за која многу ме интересира. Морам да ја откријам. , рече Назан за „IN Magazine Novа TV“.

фото:инстаграм/назан кесал

Останати вести од Лице в Лице