Лице в Лице

Крис Хемсворт : Секој ден барам нов предизвик (интервју)

Крис Хемсворт : Секој ден барам нов предизвик (интервју)

Кога австралискиот актер Крис Хемсворт за дваесеттина години ќе прави анализа на својот живот, ќе се потсети со насмевка дека во 2012 година, не само поради тоа што стана светски познат на свои 28-години, благодарение на улогите во холивудските спектакли „Одмаздници“ и „Снежана и ловецот“ туку и поради тоа што за прв пат стана татко. Неговата сопруга, седум години постарата шпанска актерка Елза Патаки, во 2010 година на 11 мај, му подари ќерка по име Индија.

– Ја сакаме земјата, а нам ни се допаѓа името – гордите родители го објаснија необичниот избор на име за ќерка. Австралиецот со височина од 191 сантиметар веднаш организирал двојна прослава. При раѓањето на неговата ќерка, тој исто така го прослави успехот на „Avengers“ во кој ја улогата на Тор. Овој акционен спектакл во првите две недели заработи повеќе од една милијарда долари. „Снежана и ловецот“, модернизирана верзија на бајката за принцезата која се бори против лошата кралица со меч во раката и неколку лојални војници зад себе, ќе пристигне во Кина на 31 мај истата година и ќе биде предводена од ловецот Крис Хемсворт.

Можеме да го гледаме  и во хоророт „Колибата во шумата“, на крајот од годината ќе го видиме во акциониот филм „Црвената зора“, а во 2013 година  го глумеше и Џејмс Хант, британскиот возач на Формула 1 во филмот „Раш“, филм на Оскаровецот Рон Хауард. Вистински импресивен сет за актерот кој го пече занаетот во австралиските сапуници „Соседи“ и „Дома и далеку“. Таков драматичен успех многумина би погодил во главата, но растејќи во Мелбурн, во скромно семејство на англискиот професор Леони и социјалниот работник Крег Хемсворт, Крис научил секогаш да остане цврст со нозете на тлото. На крајот на краиштата, ако размислите за тоа, неговите браќа Лук и Лиам, исто актери како него, ако забележат дека нивниот брат, успехот го удрил во глава, брзо го спуштаат на земја.

Во интервју за Лос Анџелес клубот Бел Ер Беј, актерот одговарал со насмевка на лицето и релаксивни одговори на сите прашања. А разговорот се водел пред раѓањето на ќерката, па татковството било прва тема.

Колку родителството ќе го промени твојот живот?

– Возбуден сум што ќе станам татко. Пред неколку месеци почнав да читам книги за воспитувањето на децата и знам дека ќе ја уживам улогата на татко. Имам внуци и сакам да си играм со нив. Родителството е предизвик што го прифаќам.

Кои бајки ќе ги прочитате на вашата ќерка?

– Ќе ја прочитам „Снежана“, но се сомневам дека ќе и го дадам овој филм да го гледа. Како момче, не сакав бајки, ме привлекуваа приказни како „Господарот на прстените“. Некако мислам дека тоа ќе му се допадне и на моето дете.

Како беше да се снима со две холивудски убавини, Кристен Стјуарт и Шарлиз Терон?

– Одлично. Тие се различни, но и двете имаат карактеристика што ги краси сите големи актери: тие се многу љубопитни. Сè што ќе се направи за улогата што им се допаѓа, се подготвени да експериментираат и не се плашат од предизвиците.

Дали ќе има продолжение на „Снежана и Ловецот“?

– Од студиото би сакале да сними трилогија, но сè ќе зависи од успехот на првиот филм. Јас не би имал ништо против тоа.

Дали се плашите од нешто во вашиот живот?

– Ужасно се плашам дека сè во мојот живот ќе стане здодевно. Не сакам да бидам заглавен во работа што не ми се допаѓа и да правам нешто што не е предизвик за мене. Сакам да најдам нови предизвици секој ден, да не го повторувам она што сум го направил многу пати.

Дали на почетокот на вашата кариера мислевте дека ќе бидете толку успешни?

– Се надевав дека ќе биде така. Но, тогаш бев наивен. Кога завршив средно училиште, размислував само да одам во Холивуд и да станам актер. За среќа, добив улога во серијата „Дома и далеку“, која ми помогна да ја запознаам професијата и да ги преживеам грешките при стартувањето. Ниту денес  не ги знам сите тајни на занаетот, но продолжувам да учам и да се обидувам да станам подобар. Јас само знам дека уживам во тоа пред камерата.

Колку животот Ви се променил во Америка?

– Уживам во Америка, но сѐ уште сум вистински австралијанец: релаксиран, склон кон добра забава, луд за спорт … Нема големи промени.

Колку долго моравте да се припремате за да имате доволно мускули за улогата на Тор?

Две години постојано подигав тежина и јадев огромни количества храна. Но, тогаш сфатив дека  сум претерал, па шест месеци само трчав и практикував бокс и почнав да гледам што јадам. Не сакам да играм само мускулести херои, сакам и различни улоги. Никогаш не сум размислувал за диета, но сега земам закуски и морам да признаам, не ми се допаѓа премногу. Диетите се вистински пекол. Не можам да престанам да размислувам за храна, да ја сонувам, да се однесувам како зависник во апстиненција … Затоа се обидувам да ја задржам мојата фитнес градба и да се занимавам со разни спортови, а уште помалку да се откажам од храна.

Дали добивте поголема самодоверба со физичката сила?

– Всушност, ситуацијата е сосема поинаква. Додека јас се подготвував за Тор, постојано вежбав, но секојпат кога го погледнав огледалото, би помислил: „Ти си толку беден. Ова нема да функционира“. Ќе го земам цртаниот стрип во мојата рака, ќе го погледнам нацртаниот Тор и знаев дека никогаш не можам да се набилдам како него. Мускулите ми станаа опсесија, без оглед колку многу се занимавав, не бев задоволен од изгледот. Сега сум малку тенок и повеќе не сум толку мускулест, па од сегашната перспектива изгледа како да гледам актер кој се обидувал да ја надомести самодовербата преку мускулите.

Дали е потешко да се добие или загуби телесната тежина?

– Потешко е да ги симнете. Кога добив мускули, барем ме хранеа.

Дали со сопругата го менувате вашето искуство со исхраната?

– Таа има многу повеќе искуство со исхрана. Од време на време знам да потклекнам, па да земам по некоја крофна, но таа само ќе ме погледне многу строго и ќе ми нареди дури и да не размислувам за тоа.

Вие сте од Австралија, Вашата жена од Шпанија, а живеете во Лос Анџелес. Како ќе изгледа воспитувањето на вашата ќерка?

– Веројатно ќе биде секогаш со нас кога ќе патуваме некаде. Како дете, јас честопати патував со родителите и го обожавав тоа. Се среќавав со прекрасни места и никогаш не се плашев да одам во непознат дел од светот, и се надевам дека мојата ќерка ќе се чувствува така. Без оглед на тоа дали живеете во австралиски град или во Лос Анџелес, рецептот на Вашето дете е секогаш ист – само треба многу да ги сакате.

Сакате ли Вашата ќерка да комуницира на двата јазика?

– Се разбира, само што јас ќе бидам малку потиштен затоа што уште не сум научил шпански. Мојата сопруга постојано ми кажува дека треба да почнам да учам посериозно, бидејќи сите наши деца ќе го знаат шпанскиот јазик. Не сакам да бидам единствениот во семејството кој нема идеја што се зборува во нашата куќа. Тоа е добра мотивација за мене.

Како се разбирате со бабата-мајката на сопругата?

– Во чудна комбинација на англиски и шпански. Кога ќе дојде да нè посети, најчесто изгледа како да прави сè дома, а јас сум засрамен затоа што сум бескорисен. Но, научив неколку зборови, можам да нарачам кафе, и што е најважно, течно можам да кажам: ““Si, si, claro mi amor”  (Да, да, се разбира, љубов моја). Секогаш ме извлекува од проблеми.

Останати вести од Лице в Лице