Радио Милева
рулет помош

Лепа Лукиќ ги „списка“ сите пари од државната помош на комар: Фолк легендата штом ги добила, ги потрошила сите 90.000 динари во казино

Лепа Лукиќ ги „списка“ сите пари од државната помош на комар: Фолк легендата штом ги добила, ги потрошила сите 90.000 динари во казино

 За легендарната српска фолк пејачка Лепа Лукиќ (81)  се зборува дека се коцка поголемиот дел од својот живот. Последните години претежно во казиното на Теразије, а сега се вели дека на овој порок ја „потрошила“ и државната помош од 90.000 динари што ја доби како естраден уметник заради коронапандемијата.

Имено, споменатата помош им беше дадена на сите што уживаат статус на независни уметници во Србија и штом мерките малку се олабавија и се отворија казината, Лепа отишла право во едно од нив. Играла она што обично го прави – блек џек и покер, малку добила малку изгубила, но не била премногу нервозна.

Познато е дека Лепа има канадска пензија и дека не мора да се грижи за стабилен месечен приход.

На крајот, сума сумарум, таа отиде дома речиси со празни раце. Сепак, таа воопшто не ја загрижуваше, бидејќи во текот на годините на нејзината кариера можеше да заштеди, па затоа не е во криза, а истовремено има и канадска пензија“ – изјавил извор близок на фолк легендата за српски Курир.

Фото: Инстаграм принтскрин: lepa_lukic_official

Останати вести од Радио Милева