Радио Милева
животот пишува романи

Лепа Лукиќ се мажеше трипати: Првиот маж бил болно љубоморен, вториот го затекнала со љубовницата во кревет, а немала среќа и со третиот (фото)

Лепа Лукиќ се мажеше трипати: Првиот маж бил болно љубоморен, вториот го затекнала со љубовницата во кревет, а немала среќа и со третиот (фото)

Малкумина знаат дека легендата на народната српска музика Лепа Лукиќ се мажела трипати.
Лепа за прв пат го кажала судбоносното „да“ на многу млада возраст, со сега покојниот Томо Лукиќ, чие презиме го носеше во текот на целата кариера.

Вториот пат му се вети на вечна љубов на менаџерот Владимир Перовиќ кого го фати во прељуба, додека третиот пат стапна на лудиот камен со Милан Милановиќ со кој помина речиси две децении.

Секој од овие мажи оставил трага во животот на пејачката на народна музика, но се чини дека отсекогаш и било најболно да зборува за љубовта на младоста.

Првиот сопруг на Лепа Лукиќ, според нејзината блиска пријателка Нада, бил болно љубоморен.

Ја следел, и забранувал да работи, и се заканувал со смрт, дури ја намамил на коцкање, а кога побарала развод, седум години ја влечел по судови.

– Толку многу ја сакаше што едноставно не можеше да се контролира. Нему му пречела нејзината работа и барал да ја остави. Таа не сакаше да се откаже од кариерата бидејќи беше во зенитот на славата. Тома многу ја сакаше и не можеше да си помогне. Ја демнеше. Се заканувал дека ќе ја убие, не знаел што зборува. Таа навистина се исплашила, а на крајот, кога поминала покрај него, тој се сожалил и и рекол: „Мислиш дека ќе те убијам“. Можеби тоа го кажал во афект. Сето тоа го трпела седум години, а тој не и дал развод. Не можеше да разбере дека повеќе не можат да живеат заедно. По ѓаволите – изјави претходно за медиумите пријателката на Лепа и додаде дека пејачката на првиот сопруг му ги простила гревовите само пред смртта, бидејќи тоа од неа побарал на смртната постела.

Првиот сопруг на Лепа Лукиќ остави лузни во срцето на пејачката, но тоа не ја спречи уште еднаш да му го отвори на Владо Петровиќ. Нејзините пријатели и членови на семејството можат да потврдат колку таа го сакала менаџерот, додека за оваа голема љубов може да се процени и врз основа на свадбената фотографија која се шири на Инстаграм.
Пејачката не дозволила да падне сенка на нејзиниот избраник, ниту пак некој кажал нешто лошо за него. Таа го бранеше и кога беше во право и кога не беше во право, за жал, тоа и се врати. Ја изневерил, што таа го видела со свои очи.

– Реков дека одам во странство на десет дена да пеам. Ме возеше до аеродромот. Бакнеж, бакнеж. Заминав како бајаги, но се вратив истата вечер. Ги најдов во спалната соба. Ја исфрлив гола! Ме молеше да и дадам облека, но јас не и дадов. После ѝ ја фрлив гардеробата по скалите и ја избркав – рекла Лепа.

Лепа ја најде среќата само со нејзиниот трет сопруг. Таа помина две децении со него, за жал мораше да се збогува и со него во 2019 година. Милан почина во Канада, каде што живееше, а Лепа не крие дека и до ден денес сака да оди таму.

фото:Инстаграм/Лепа Лукиќ

Останати вести од Радио Милева