Лице в Лице

ЛЕПА БРЕНА: Се’ што посакав во животот – остварив, сега сакам само добро здравје за сите и мир во душата!

ЛЕПА БРЕНА: Се’ што посакав во животот – остварив, сега сакам само добро здравје за сите и мир во душата!

Една од најголемите sвезди на поранешна Југославија, Лепа Брена, вели дека иако дувнала сериозен број на свеќички на роденденската торта неодамна,  состојбата на умот е поважна. Таа истакнува дека оддамна се справила со сите животни предизвици.

Брена: Сериозна бројка е сериозна бројка. Она што е многу важно е да се чувствувате добро. Да ви биде во добра состојба духот, да имате внатрешен мир што е многу важно за секого. Јас сум личност која долго се бореше со животните предизвици. Мислам дека ми претстојат најубавите дваесет години, кои решив да ги уживам со семејството, децата и пријателите. Секако дека ќе уживам со мојата публика на некои нови концерти, сите живееме за денот кога ќе почнеме да функционираме и дека секој од нас си ја работи својата работа, за која е роден и создаден.

Кои се вашите планови?

Брена: Ќе бидам во Белград кратко време. Јас и Боба дојдовме да ги видиме децата и да го прославиме мојот 60-ти роденден. Беше тоа скромна и мала прослава, без музика и помпа. Имаше толку многу прослави и прекрасни моменти во мојот живот што една повеќе или помалку што не е толку гламурозна или обеман, нема ми претставува проблем.

Ако имате можност да промените некои работи или да повторите, што и кои би биле тие?

Брена: Во мојот живот и кариера ништо не ми пречеше. Сите лоши работи, падови што ги доживеав, не велам само физички, туку и кој било друг вид, тие само ме научија да станам, да се исправам, да продолжам и да ја научам лекцијата од сите тие ситуации. Што едноставно не треба да се повторува. За некои луѓе, доволно е да видат каде другите грешат, а други мора сето тоа да го почувствуваат лично на своја кожа. Сепак, како што вели една стара поговорка „Per aspera ad astra“. Нема ништо на овој свет што го создавате, ако тоа е големо и импресивно, без да треба да одите по една многу потешка патека. Секој што постигнал големи резултати морал да работи напорно.

Дали тогаш се’ уште сметата дека е предност да се работи јавна работа?

Брена: Што се однесува до шоу-бизнисот и концертите, секоја личност што е на сцената, без разлика дали е тоа театар, филм или се занимава со јавен живот, па дури и пеење, се привилегирани работи. Зошто? Го имате тој дар да комуницирате добро со луѓето и ја пренесувате својата љубов и емоција. Кога тоа трае толку многу години, тогаш има вистинска вредност и кредибилитет. Човек кој е постар и позрел ужива во тоа сè повеќе и повеќе, затоа што знае колку луѓето ги  прави среќни и тоа чувство е нешто најубаво, а потоа тоа ве држи во таа работа долго време. Ако можев да сменам нешто? Никогаш не би ја сменила професијата. Посакувам никогаш да не се случеа настани како што се војни и разделби на луѓе во Европа или на Балканот. Како што знаеме, целиот Балкан не се опорави. Наместо капиталот и богатството да донесат просперитет кај луѓето ширум планетата, таа акумулација  носи нови ситуации. Како оваа денес со коронавирусот, која ми се чини како да е вистинска мала биолошка војна против луѓето.

Со какви желби влегувате во новата деценија од животот, но и во Новата 2021 година?

Брена: Првенствено здравје на целата планета и на моето семејство, а и личното. После толку многу години и толку напори, а особено оваа наша машина што ја чува нашата душа и емоција внатре, се троши премногу, затоа треба да се поправи и да се сервисира, како и секој добар автомобил. Она што го сакам за себе, за секого, е здравје и економско заживување на целата планета.

Има ли момент за кој се каете?

Брена: Не жалам за ништо. Јас постигнав се’ што сакав.

Кој ви недостасуваше најмногу на вашиот 60-ти роденден?

Брена: Најмногу ми недостасува сестра ми и нејзиното семејство. Како и Мајда и Дијана, нејзините две ќерки. Нашите внуци Доминик и Викторија кои живеат во Канада.

Што ќе си подарите себе си за Нова Година?

Брена: Сигурна сум дека подароците се нешто слатко и драго. Оддамна сфатив дека не сакам да го оптоварувам моето семејство, моите деца, а особено моите пријатели со подароци ниту за мојот роденден, Нова Година, за било кој повод…. Подароците ги сведовме на убав букет и добар пијалок, за да го поедноставиме нашето дружење. Она што е сигурно е мирен сон и мир  во душата. Добро здравје и сите да се опоравиме што е можно побрзо и да продолжиме со нормален живот.

Фото: Инстаграм принтскрин/lepabrenaa

Извор: Курир.рс/К.Ѓ/Блиц

Останати вести од Лице в Лице