Радио Милева
враќање во спомените...

Лепа Брена никогаш не успеа да се соочи со тагата: Татко ѝ почина на нејзиниот роденден, мајка и’ на денот на семејната прослава (ФОТО)

Лепа Брена никогаш не успеа да се соочи со тагата: Татко ѝ почина на нејзиниот роденден, мајка и’ на денот на семејната прослава  (ФОТО)

Лепа Брена потекнува од големо и хармонично семејство и тешко ја поднесе загубата на родителите, за кои беше многу приврзана. Таткото на пејачката, Абид, имаше сообраќајна несреќа во 2010 година, по што ја загуби битката за живот на роденденот на Брена. Само 4 години подоцна, на денот на семејната прослава, почина мајката на Брена, Ифета.

Бидејќи ги загуби своите родители, Брена ретко доаѓаше во Брчко, местото каде што порасна, бидејќи не можеше да се соочи со спомените. Меѓутоа, сега, заедно со нејзината сестра Факета, таа одлучи да се врати на местото каде што се родени.

„Брена ретко навраќа во Брчко по смртта на нејзините родители, таа тешко ја поднесе загубата и не беше подготвена да се соочи со тоа. Го продала станот во кој живееле нејзината мајка и татко, па имотот го нема повеќе.“

Брена и Факета летово пловеа по Средоземното Море со јахтата на Боба, се присетија на многу спомени и авантури за време на нивниот одмор и заедно одлучија дека е време да се вратат во Брчко “, вели извор за Блиц, откривајќи дека фолк sвездата била особено трогната од средбата со луѓето на кои се сеќава од времето кога била млада.

„Шетаа низ парковите и улиците што ги паметат од мали нозе, одеа до училиштето и старата населба, но беше особено емотивно кога посетија драги луѓе кои сè уште живеат таму, со кои не го загубија контактот и кои веднаш ги препознаа. Падна по некоја солза, сите се радуваа на Брена и ја поканија кај нив дома. Мештаните ја паметат како насмеана, весела, убаво воспитана девојка од добро семејство. Додека нејзините родители беа живи, секогаш зборуваа за нивната сакана ќерка, сега им сигурно мило што најде време и дојде назад “, завршува изворот.

Останати вести од Радио Милева