Радио Милева
Го сакаа и мажите и жените

Леа Киш е една од најпознатите на српската јавна сцена, но нејзиниот татко беше познат и во поранешна Југославија – еве кој е тој (фото) 

Леа Киш е една од најпознатите на српската јавна сцена, но нејзиниот татко беше познат и во поранешна Југославија – еве кој е тој (фото) 

Водителката Леа Киш низ годините изгради одлична водителска кариера и стана повеќе од препознатлива за јавноста.Таа е домаќин на бројни познати личности, а многумина ја сакаат токму поради нејзината непосредност.

По нејзините стапки тргна и нејзината ќерка Сара Миа која се занимава со јавна работа.Иако Леа еднаш сподели фотографија од нејзината мајка и покажа колку одлично изгледа на прагот на осмата деценија, малку е познато дека и нејзиниот татко важел за многу привлечен маж, а бил познат и во поранешна Југославија.

Леа Киш во јавноста ретко зборува за својот приватен живот, но она што е познато е дека нејзиниот татко остави сериозна трага во југословенскиот фудбал.Пред неколку години, по повод шест децении откако познатите „бебиња на Партизан“ го освоија првенството на Југославија, Леа сподели фотографија од постер со фотографии од тогашниот состав на овој фудбалски клуб и напиша:

— Шеесет години откако „Бебињата на Партизан“ го освоија првенството!Горд на мојот татко.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lea Kiš-Jokić (@leakisjokic)

Таткото на познатата водителка е Павле Киш, познат фудбалер кој многу млад играше за ФК Партизан и одигра 50 натпревари, а подоцна излезе во светот и играше за неколку европски клубови, од кои најпознати се ПСВ.  Ајндховен и Баер Леверкузен. По завршувањето на кариерата работел како адвокат.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lea Kiš-Jokić (@leakisjokic)

Киш почина во 2018 година, на 79-годишна возраст.

Фото: Принтскрин/Инстаграм/Драган Кадиќ

Останати вести од Радио Милева