Радио Милева
само дома си е дома

Ламбе Алабаковски со празнична честитка ги покажа потпораснатите наследници и сопругата (фото)

Ламбе Алабаковски со празнична честитка ги покажа потпораснатите наследници и сопругата (фото)

Пејачот Аламбе Алабаковски празничниот период беше еден од најактивните изведувачи на македонската естрада, беше во редот и на фолкерите, а заедно и со колегите од забавната сцена.

Пееше на сцени на отворено, по клубови, на новогодишни емисии или буквално го имаше секаде.

Откако се врати од Америка, каде со семејството живееше околу седум години, Ламбе и се врати на родната Македонија, но и на музиката. Додуша, како се уште да се бара дали е само за забавно или може и народно, па затоа настапи и на „Валандово фест“, а потоа и на „Макфест“.

Настанот за кој се уште го поврзуваат, а се случи во месец јуни од годината што измина, e тоа што Ламбе беше осомничен за потпалување на вратата на бугарскиот културен центар „Иван Михајлов“ во Битола, издржуваше осумдневниот притвор кој му беше одреден и заменет со куќен, а потоа му беше одземена патната исправа со образложение дека постои можност за бeгство затоа што пејачот има двојно државјанство, македонско и на САД.

Со овој настан народот повеќе го зборуваше, па доби и на актуелност по враќањето од Америка.

Алабаковски сега си тера по старо кога е музиката во прашање, има нстапи заедно со бенд и очигледно решил дека најдобро му е на домашен терен.

Сега не е реткост да се ѕирне и во неговата приватност, па така неодамна за своите следбеници на Инстаграм објави и семеен пртрет со своите сакани.

Тој позираше заедно со сопругата Магдалена и потпораснатите синчиња Михаил и Димитриј.

Иако е реткост да се слушне дека некој од дијаспората се вратил на тукашниот живот, Алабаковски е пример за спротивносто, а за него како дома никаде не е на друго место.

фото:Инстаграм/ламбе алабаковски

Останати вести од Радио Милева