Радио Милева
последна средба

Кумата на Марина Туцаковиќ: „Со поглед се поздравивме и збогувавме, двете знаевме дека тоа е последен пат“

Кумата на Марина Туцаковиќ: „Со поглед се поздравивме и збогувавме, двете знаевме дека тоа е последен пат“

Марина Туцаковиќ  во недела вечер (19.09.2021) ја загуби тригодишната битка со тешка болест.

Таа почина на 67 -годишна возраст во КБЦ „Драгиша Мишовиќ“, каде беше примена пред една недела поради коронавирус.

Нејзините најблиски, како и целата српска јавност и сцена, сè уште не можат да се помират со нејзиното заминување.

Нејзината кума и најдобра пријателка Маријана Петровиќ, беше до последен момент со Марина Туцаковиќ.

Познатата режисерка низ плачење изјави за Курир дека половина од нејзината душа отишла со Марина. Таа истакнува дека таа била најдобриот човек што го сретнала во нејзиниот живот.

– Ние сме куми и пријатели повеќе од три децении. Тоа беше многу посебна врска. Мојата Марина беше најдобриот човек што сум го сретнал во мојот живот. Таа беше ангел кој шеташе по земјата, никогаш не лошо за никој, сите беа прекрасни во нејзините очи. Имаше розови очила за сите луѓе – низ солзи вели Маријана.

Петровиќ беше со најпознатиот српски текстописец кога во вторникот со Брза помош го напушти нејзиниот дом.

-Живееше нормално, како да ќе живее уште 100 години.Таа се бореше со последните атоми на силата за да победи.Имаше страшна волја да се излечи.Комунициравме секое утро.Бев со неа до последен момент и кога отиде во болница.Потоа, и направија тест и никој повеќе не ја слушна, бидејќи ја пренеле во „Мишовиќ“, а потоа ја ставија на респиратор.Со нашите очи, со поглед, се поздравивме и се збогувавме, и двете знаевме дека ова е последен пат – сведочеше нејзината кума.

Петровиќ се потсети и на нивното последно заедничко патување, како и тоа како изгледала Марина кога одела на прегледи.

– Секогаш беше негувана, скоцкана, нашминкана, и кога одеше во болница и кога одеше во градот. Изгледаше како да е од Вог. Бевме на Палиќ пред еден месец, кога заминавме беше средена. Ме молеше да ја возам, уживавме во патувањето таму, пеевме и се смеевме, кумата на Марина.

Останати вести од Радио Милева