Живот и Стил

Кралски оброк! Шпагети со ракчиња, брокула и пармезан

Кралски оброк! Шпагети со ракчиња, брокула и пармезан

Ако ви се допаѓа италијанската кујна, тогаш можете да подготвите вкусни шпагети со ракчиња и брокула

Состојки:

300 гр шпагети

Четири шолји сечкана брокула

Четвртина шолја маслиново масло

Две лажици балсамико оцет

Лажица сува мешавина од италијански зачини

Две чешниња лук

500 гр исчистени ракчиња

Четвртина шолја пармезан

Сол, бибер, магдонос, босилек

Подготовка:

Сварете ги шпагетите во посолена зовриена вода според упатството на пакувањето.

Измешајте ги маслиновото масло, балсамико оцетот, мешавината од италијански зачини, сол и бибер, па добиената смеса истурете ја во загреана тава и динстајте ја минута или две на умерена температура.

Додадете ги сецканиот лук и исчистените ракчиња и мешајте уште три до четири минути. Сечканите цветчиња брокула варете ги во врела вода две минути, а потоа исцедете ги и измешајте ги со исцедените шпагети. Додадете ги ракчињата и сосот, зачинете со магдонос и босилек, посипете со пармезан и послужете додека е топло.

Пријатно јадење!