Живот и Стил

Колку стомачни треба да направите на дневна база за да видиме резултати?

Колку стомачни треба да направите на дневна база за да видиме резултати?

Иако знаеме многу за видот на храната што е пожелно да се јаде, помалку е познато колку стомачни треба да правиме во текот на денот за да имаме извајан стомак?

Познато е дека стомачните се одличен начин да се изгради сила и да се зголеми кондицијата, но всушност не постои точен број пати кога треба да ги правиме. Но, грубо, комбинирањето на три серии стомачни со 25 до 50 повторувања е бројката што ви е потребна за убаво да ги обликувате вашите стомачни. Или, уште подобро, стомачни треба да правите само три пати неделно ако ги комбинирате со кардио и вежби за сила, советуваат експертите.

Која е најдобрата техника

Прво, легнете на подот и проверете дали колената се подалеку од колковите. Потоа ставете ги рацете зад вашата глава, каде што се спојуваат главата и вратот и проверете дали лактите се насочени кон двете страни од собата. Повлечете го папокот кон ‘рбетот и полека подигнете го торзото. Избегнувајте го искушението да го кренете вратот и обидете се да не работите премногу брзо.

Правењето крцкање што е можно побрзо се потпира на моментумот, а не на мускулната сила.

Што јадете е важно

Како што и самите знаете, за да ги изгубите вишокот килограми, вашата исхрана мора да биде здрава. Ова значи јадење хранливи состојки, здрави масти, како што се авокадо и јаткасти плодови, овошје и зеленчук, протеини, како пилешко и риба. Нискокалоричната храна, како што се јогуртот со малку маснотии и леќата, исто така може да поттикне губење на тежината.

Прочитајте повеќе: Најдобрите бои за просторот околу бирото според дисциплината ФЕНГ ШУИ: ЗЕЛЕНАТА дава енергија, а еве што значи ЦРНО

Треба да се избегнуваат транс масти и додадени шеќери. Тоа значи дека се советува да се ограничи внесот на грицки и колачи.

извор:popara.mk