Радио Милева
поддршката и музиката како лек

Колешките исплашени за животот на Весна Змијанац: Брена и пратила порака, а Злата и нудела пари на Николија

Колешките исплашени за животот на Весна Змијанац: Брена и пратила порака, а Злата и нудела пари на Николија
фото:весна змијанац/инстаграм/принтскрин

Пејачката Весна Змијанац неодамна имаше операција на срцето и долго закрепнуваше, а многу колеги и пријатели беа загрижени за сериозноста на операцијата и нејзината тешка здравствена состојба. Меѓу оние кои Весна ги спомна како најпотресени се Лепа Брена и Злата Петровиќ.

Весна пред две вечери се појави на роденденската прослава на фризерот Борис Обрешски кому му пееше иако се уште не се чувствува баш најдобро, но како што истакна музиката и е лек:

– Добро сум, колку што може. Малку е рано, малку немирна сум, малку повеќе херој, но таков сум, не можам поинаку. Таква пауза во животот не сум имала, да не пеам шест месеци, никогаш во половина век пеење. Веќе не се работи за пари, но веќе не можам да живеам без микрофон. Да беше уште месец-два немаше да биде добро – рече Весна.

На прашањето кој и дал најголема поддршка, Змијанац откри дека речиси сите нејзини соработници и колеги се грижат подеднакво.

– Сите, да сите, со толку многу молитви и поддршка… Сите колеги, до еден и цел свет и шефови и менаџери… Пораката на Злата Петровиќ беше најтрогателна за мене. Таа ми пишуваше секој ден. Најслатко беше кога и шепна на мојата Николија на телефон „Ти требаат пари?“, срце мое. Ники ѝ кажа секако дека ништо не ни треба. Не ми дозволија да пеам, морав да се подобрам – вели пејачката и открива дека нејзината ќерка Николија не била за сега да му се врати на пеењето.

– Николија не беше за тоа да се вратам, но виде дека потонав, дека така не ми одговара. Друго не знам да правам, знам да пеам и да готвам. Што да правам цел ден? Морам да пеам. Не можам без пеење и луѓе. Не можам сама се’ да победам – рече Весна и истакна дека се надева дека настапот ќе биде лек за неа.

– Се надевам дека вечерашниот настап ќе биде лек за мене. Пеењето отсекогаш ме лекувало… Кога пеам немам никакви проблеми, но следниот ден не ми е лесно. Се изморувам и не можам да дишам. Се водев од тоа дека кога можам да пеам толку, тоа значи дека сум добро, но не е баш така – рече Весна, а потоа ја откри и пораката на Лепа Брена, која особено ја разнежнила при закрепнувањето.

– Една вечер во 23 часот се јави и Лепа Брена и ми рече: “Мала, не ме земај! Што да правам без тебе? Ти си моја единствена конкуренција, а јас сум твоја. Добро е што си оздравела “ – низ смеа изјави Весна Змијанац.

фото:инстаграм принтскрин

Останати вести од Радио Милева