Радио Милева
меѓународен „рекет“?

Кој се’ се офајдил од „Рекет“: Боки 13 ја финансирал српската опозиција?

Кој се’ се офајдил од „Рекет“: Боки 13 ја финансирал српската опозиција?

Парите од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија (СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски Курир.

На тие состаноци во Скопје порано беше и Саша Мирковиќ, поранешен претседател на собранието кој е сега во затвор поради малверзација со новогодишни пакетчиња во Зајачар.

Организатор на овие состаноци бил Башановиќ, кој е добар со Јеремиќ,па средил српската опозиција да добие пари. Не се знае дали тие пари биле позајмени или не, но сигурно е дека парите биле искористени за финансирање на ротестите „Еден од пет милиони“. Станува збр за повеќе од стотина илјади евра. Тоа практично значи дека парите освен за Јеремиќ, оделе и кај другите лидери на СЗС, Бошко Обрадовиќ и Драган Ѓилас – открива изворот на Курир.

Како што открива изворот за српски Курир, Башановиќ бил задолжен парите од Боки 13 од Македонија да ги префрли во Србија.

Отворил најмалку две трансакции вредни повеќе илјадници евра, а планот бил за време на летото да направат уште, но тој план пропадна кога Јовановски завршил зад решетки, а потоа во јавноста протече и снимка на која во Луј Витон ташна изнесува 1,5 милион евра од куќата на Орце Камчев – вели изворот.

Изворот за Курир вели дека добро се збогатиле од рекетот.

Генералниот секретар на партијата Глас за Македонија, Љупчо Палевски за Курир.рс изјавил дека оваа бизнис шема била многу реална.

– Oд овде се финансираше се што е против српскиот претседател Александар Вучиќ. Тоа е сигурно. Од тој рекет одредени српски структури добро искористиле. Се знае дека Драган Ѓилас повеќе пати доаѓал кај Зоран Заев, а јасно е што е интересот, пари. И тоа не само за Ѓилас, туку и за целата српска опозиција. Повеќе од јасна е улогата на Башанавиќ, сите ги спои само влијание и кеш – вели Палевски.

И лидерот на ЛДП, Чедо Јовановиќ се состанувал со Боки 13 во Скопје. За тоа сведочат и фотографиите на Инстаграм кој Јовановски ги објави во септември минатата година. Седеа во еден познат скопски ресторан а во описот на фотографијата Боки 13 го нарече Чедо гостин од Белград.

Останати вести од Радио Милева