Радио Милева
пред речиси половина век

Кој ќе ја препознае, секоја чест: Вака изгледала кога почнувала, а денес е позната фолк ѕвезда и членка на „Гранд“ жирито! (ВИДЕО)

Кој ќе ја препознае, секоја чест: Вака изгледала кога почнувала, а денес е позната фолк ѕвезда и членка на „Гранд“ жирито! (ВИДЕО)

Таа денес е една од најпознатите српски фолк пејачки во регионот, која ја паметат по бројните хитови што ја одбележаа младоста  на многу генерации.Нејзината богата музичка кариера трае нешто повеќе од 40 години, а сега нејзиниот настап од 1972 година, кога имала само 13 години како девојче, стана вирален хит на социјалните мрежи.

Подоцна го отпеа познатиот хит „Во ливадата под јасенот“ во живо и целосно ја воодушеви јавноста, а нејзиниот прекрасен глас дојде до израз, а сe’ друго е добро позната историја.

Меѓутоа, тогаш младата талентирана девојка, Снежана Ѓуришиќ ја сними првата плоча уште порано, поточно кога имала 9 години, и досега има извдадено над четириесет носачи на звук: ЛП и сингл плочи, касети, ЦД-а, ДВД…

За време на нејзината кариера, го доби епитетот „Кралица на народната музика“, а моментално е дел од жирито на најпопуларниот музички натпревар „Ѕвездите на Гранд“, па љубителите на нејзината музика можат редовно да ја следат на ТВ екраните, што ги прави особено среќни.

@muzika_za_sva_vremenaSnežana Djurišić – U Livadi Pod Jasenom (Uživo 1972)♬ original sound – Muzika_Za_Sva_Vremena

Останати вести од Радио Милева