Живот и Стил
Бестселери

Кои се десетте најчитани книги во светот?

Кои се десетте најчитани книги во светот?

Од средниот век, луѓето пишуваат книги од различни причини и стимулации: за да ја сочуваат вистината (или да ја создадат), инспирирани, утешени, просветлени, заинтригирани или ужаснати од нивните современици, но и од идните генерации. Познатиот добитник на Нобеловата награда Иво Андриќ, еднаш рекол дека “да се остане рамнодушен кон книгата значи да се осиромаши вашиот живот непромислено”. Следнава листа содржи десет книги кои биле препознаени од милиони луѓе ширум светот како највисок квалитет или најинспиративни и затоа се најчитани книги досега!

 1. TO KILL A MOCKINGBIRD – роман на американскиот писател Харпер Ли и првпат беше објавен во 1960 година. Тој беше награден со Пулицерова награда во 1961 година. Тој беше снимен во книгата во 1962 година со исто име, филмот Оскар со Григориј Пек во главната улога. Роман зборува за девојчето Жан-Луј Финч (познат како Извиднички) и нејзиниот брат Џереми Финч (познат како Џем) кој живее во јужниот дел на САД со нејзиниот татко Атикус, адвокат. Атикус брани ковач кој е обвинет за силување на бела жена.

Автор: Харпер Ли   Жанр: драма

 1. HARRY POTTER SERIES – Книгите за Хари Потер се првенствено наменети за постари деца, но имаат љубители на сите возрасти. Серијата Варнер филмови се снимени врз основа на книгите и прв пат е прикажан во 2001 година. Според авторот, приказните се појавиле во нејзината имагинација, додека таа била во возот од Манчестер до Лондон. Секоја книга го опишува животот на Хари една година во Хогвартс, училиштето за магија, при што младите магионичари учат како да користат магија и играат квидич, магичниот спорт.

АВТОР: Џоан К. Рулинг  ЖАНР: фантастика

 1. THE ALCHEMIST – Алхемичарот е романот на бразилската писателка Паула Коел, првпат објавен во 1988 година. Кој се занимава со алегоријата на шпанскиот овчар Сантијаго кој тргнал на пат со цел да ја исполни својата лична мисија. Инспирацијата за работа беше кратка приказна на Хорхе Луис Борхе, насловена како “Приказна за двајца сонувачи”. Делото е напишано на португалски јазик, а преведено на 67 јазици. Затоа е запишано во Книгата на рекорди на Гинис како дело на жив автор кој е преведен на повеќето јазици. Продадени се 65 милиони примероци во повеќе од 150 земји и на тој начин станува една од најпродаваните книги во историјата.

АВТОР: Пауло Коелјо   Жанр: драма

 1. BLACK BEAUTY – Книга за искуствата на коњот (црна убавина) се наоѓа во многу домови како неопходно место на патот кон растење, нудејќи беспрекорен спој на животни факти и авантури, книжевната работа на Ен Сјуел е една од најпопуларните и најпродаваните романи досега. Главната тема на книгата беше понижувачкиот третман на коњите во 19 век.

АВТОР: Ана Сјуел  Жанр: авантура

 1. ANNE OF GREEN GABLES – Роман на канадскиот автор Луис Мод Монтгомери од 1908 година, кој се смета за млад читател. Романот ги раскажува авантурите на Ана Ширли, млада девојка без татко и мајка, која беше испратена до нејзините средовечни браќа и сестри кои имаа фарма на островот Принц Едвард. Римјанот раскажува како Ени се качил со Кетберт, во училиште и во самиот град. Денес оваа фарма на Зелените Гоббли е одлична туристичка атракција во Канада, благодарение на оваа книга.

АВТОР: Луси Мод Монтгомери  Жанр: драма

 1. THE DA VINCI CODE – Мистериозен код скриен во делата на Леонардо да Винчи. Очајна трка низ европските катедрали и замоци. Зачудувачката вистина … скриена со векови … конечно е откриена. Најголемата заговор во последните 2000 години само ќе ја доживее својата кулминација … Ден Браун во неговиот трилер Кодот на Да Винчи креативно комбинира многу историски референци (Да Винчи, Темплари, Светиот Грал) со фикција. Протагонистот на романот, како и во неговиот претходен бестселер “Ангели и демони”, професорот Харвард Роберт Ленгдон

АВТОР: Ден Браун  Жанр: мистерија

 1. AND THEN THERE WERE NONE – Десет луѓе кои не се познаваат меѓусебно доаѓаат од различни општествени слоеви и кои, очигледно, немаат никаква интерконекција, се повикани на фиктивниот “Нигериски остров”, инспириран од островот Бург. По пристигнувањето, тие дознаваат дека нивните ексцентрични домаќини, г-дин. и г-ѓа У. Н. Овен (Улик Норман Овен и Уна Ненси Овен), моментално се отсутни, но ќе им се придружат. Во меѓувреме, тие ќе бидат згрижени од страна на службата, сопружниците Томас и Етел Роџерс. Гостите одат во своите соби, каде што секој од нив наоѓа чудно парче од мозаик, и врамено бебе од “десет мали црнци”.

АВТОР: Агата Кристи  ЖАНР: крими

 1. THE LORD OF THE RINGS – Господарот на прстените е епска фантастична книга напишана од Џон Толкин. Хронолошката книга е продолжение на “Хобит”, но подоцна се развил во многу поголема приказна. Напишан е под името “Војна на прстенот”, но беше објавено како “Господарот на прстените”. Прочуената трилогија на Господарот на прстените за прв пат беше поделена на шест дела, но за попрактична дистрибуција беше објавена во три книги: “Прстеното семејство”, “Две кули” и “Враќањето на кралот”. Потоа, беше направен филм во три дела со имињата на трите книги. Филмот има постигнато рекорден рејтинг во светот и во нашата земја. Приказната се одвива со народи како Хобити, Елфи, Луѓе, Џуџиња, Волшебници и Орки (Гоблини во Хобит) и се фокусира на Прстенот на Силата, кој го создаде Темниот Господ Саурон.

АВТОР: Џон Толкин  ЖАНР: епска фантазија

 1. A TALE OF TWO CITIES – Романот се појави во 1859 година, а дејтвието на овој роман е со седиште во Лондон и Париз пред и за време на Француската револуција. Продадени се повеќе од 200 милиони копии и таа е рангирана меѓу најпродаваните книги од областа на историјата и фикцијата. Романот го покажува страдањето на француските селани деморализирани од аристократијата во годините пред револуцијата, бруталноста на револуционерите против поранешните аристократи на почетокот на револуцијата и неизбежните социјални паралели со животот во Лондон во истиот период.

АВТОР: Чарлс Дикенс  Жанр: Историски

 1. BIBLE (Библијата) – Светска книга на христијаните составена од “Стариот завет” (хебрејски Tanah) и “Новиот завет”. Идејата за христијанските списи како Новиот Завет дојде од христијанските учења што во Исус гледаат на медијаторите во нов сојуз со Бога. Христијанскиот Нов Завет содржи 27 дела. Овие списи може да се поделат на четири вида верски текстови: четири евангелија; рана црква приказна; дваесет и едно писмо; една апокалипса.

АВТОР: ×  ОПШТО: религија

На крајот, ќе споменеме неколку други многу читани книги кои не успеаа да го заземат местото на оваа листа, и тие припаѓаат на редот на светски бестселер:

 • Gone with the Wind
 • Rich Dad Poor Dad
 • The Wind in the Willows
 • The Godfather
 • The Cat in the Hat
 • Who Moved My Cheese?
 • Charlie and the Chocolate Factory