Радио Милева
безусловна љубов

Кога се запознале, таа имала 12, а тој 38: Селин Дион никогаш не бакнала друг маж, а љубовта ја криеле со години (фото) 

Кога се запознале, таа имала 12, а тој 38: Селин Дион никогаш не бакнала друг маж, а љубовта ја криеле со години (фото) 

Сопругот на пејачката Селин Дион почина пред неколку години, а пејачката се заколна дека никогаш нема да сака некој друг.

Рене Анџелил, сопругот на светски познатата Селин Дион, почина во 2016 година во нивниот дом во Лас Вегас.

Двајцата имаа несекојдневна приказна, а нивната врска беше исполнета со безусловна љубов, почит и меѓусебна поддршка. Сепак, често беа критикувани во јавноста поради начинот на кој се запознаваа.

Имено, нејзината мајка му го испратила спотот на Селин на музичкиот продуцент и менаџер Рене, кој подоцна изјавил дека уште тогаш го видел нејзиниот голем потенцијал за музика. Набргу по оваа судбоносна снимка, Рене ја поканил на аудиција во Квебек.

„Почнав да пеам, а тој почна да плаче. Во тој момент знаев дека си ја завршив работата“, открила Селин која со присуство на мајка си и новиот менаџер заминала на турнеја низ Европа, Јапонија и Канада. Како што процвета нејзината професионална кариера, така и во неа се појави ново чувство.

Сепак, Селин инсистираше на тоа дека мора да биде полнолетна за да влезе во емотивна врска со менаџерот. Така било, двајцата „официјално“ почнале да излегуваат кога Селин наполнила 19 години, а нивната љубовна приказна наводно започнала кога таа имала 18 години.

Рене бил дваесет и шест години постар од Селин, а нивната врска ја криеле од очите на јавноста додека не се венчале.

„Луѓето нека кажат што сакаат за нас. Се сакаме и ќе се сакаме засекогаш“, изјави пејачката на свадбената церемонија. Во 1990-тите, Рене почна да се соочува со сериозни здравствени проблеми (му беше дијагностициран рак на грлото), а Селин тогаш одлучи да направи пауза од кариерата. Рене ја доби битката со ракот, а по неговото простување, парот ги обновил своите завети за да го одбележи неговото закрепнување. Наскоро, легендарната пејачка започна петгодишно музичко шоу во Лас Вегас, а нејзините успеси само продолжија.

По долг период на среќа се вратија здравствените проблеми. Во 2014 година, Рене повторно се разболел од рак на грлото, а Селин решила да одмори една година од своите настапи.

Меѓутоа, сопругот ја убедил да се врати и, како што еднаш рече пејачката, достоинствено да си ја заврши работата.

Битката со ракот земаше замав и Рене почина на 14 јануари 2016 година на 74-годишна возраст.

Фото: Принтскрин/ЕПА-ЕФЕ/Профимедиа

Останати вести од Радио Милева