Радио Милева
инспирирана од неговата инспирација...

Кога песните ќе те погодат: Обожавателка на Владо Јаневски од стиховите на неговите песни состави приказна за сопствениот живот и нејзината љубов (ФОТО)

Кога песните ќе те погодат: Обожавателка на Владо Јаневски од стиховите на неговите песни состави приказна за сопствениот живот и нејзината љубов (ФОТО)

Владо Јаневски несомнено е еден од најпознатите и најпопуларни македонски поп пејачи. На неговите песни „вакви или такви“, не им минува времето, напротив – со текот на годините повеќето стануваат своевидни евергрини.

Многумина се согласуваат дека тоа е така најмногу заради стиховите, кои  најчесто се брилијантно сложени и спакувани во неговите песни. Лирика за секоја прилика, најчесто полна со срцепарателни љубовни стихови полни со разновидни епитети и стилски фигури, кои неизмерно ја допираат душата, го параат срцето, ја ежат кожата, ги испраќаат мислите на прошетка низ годините на животот. На таквите песни на „чаирскиот романтичар“, сега со гевгелиска адреса на живеење, веќе оддамна навикнавме.

Тие се  она што најмногу  ја допира неговата публика, верна армија обожаватели од различни возрасти, меѓу кои најчесто се оние кои љубовта веќе ја искусиле, со неа процветале или од неа се изгореле… Зашто неминовно е најпрвин  да минете низ она, кое подоцна ќе го препознаете и ќе се пронајдете себеси и своето искуство во песната.

Токму една таква верна обожавателка на Владо Јаневски инспирирана од неговата инспирација направила нешто што ретко кому му поаѓа од рака, зашто и за тоа е потребен талент и дарба.

Имено, таа погодена од песните на Владо, поточно од неговите стихови вткаени во нив,  составила приказна за сопствениот живот и нејзината љубов! Необично, оригинално, уникатно, единствено… Нешто што може да го „склопи“ само некој кој не само што очигледно ги знае сите песни на пејачот напамет, туку и има дарба да ги спакува во една преубава приказна… И тоа за себе, својата љубов, сопствениот живот… Во кој очигледно среќната љубов доминира и е нејзина ѕвезда водилка.

Администраторот на официјалниот Инстаграм профил на пејачот ја пронашол приказната и ја објавил, а талентираната обожавателка се заблагодарила со појаснување кога, каде и зошто сето ова го направила:

Фото: Инстаграм принтскрин/vladojanevskiofficial

 

 

Останати вести од Радио Милева