Живот и Стил

Кога немате време: Здрава тортиља во која скоро се’ може да го замените со нешто друго

Кога немате време: Здрава тортиља во која скоро се’ може да го замените со нешто друго

Ако сте решиле да се храните поздраво, тоа не значи дека ќе поминувате повеќе време во кујната. Се разбира, на некои јадења им треба подолго време за готвење и подготовка, но има безброј рецепти за брза и подеднакво здрава храна. Бидејќи веќе неколку пати го спомнавме овој збор, да кажеме и што значи да се храниш здраво.

Пред сè, ова подразбира рамнотежа, разновидност и умереност во исхраната. Рамнотежата се однесува на распоредот на главните макронутриенти во оброкот, имено протеини, јаглени хидрати и масти.

Рецептот за супер здрава и супер брза тортилја е идеален ручек за во канцеларија, а можете да го менувате од ден на ден по вториот принцип – разновидност, без да ви здодее од сè и секогаш ќе вклучите сè што му е потребно на вашето тело.

Во овој рецепт јајцата се извор на протеини, а можете да ги замените со месо (на пример панирано или печено од вчерашниот ручек), туна, тофу, сеитан или сирење. Наместо хумус, можете да додадете намаз од сирење, паштета, гвакамоле, растителен намаз или, да речеме, вегански мајонез. Авокадото можете да го замените со една лажица семки од тиква или
сончоглед или сецкани ореви.

Како и да ги наполните вашите тортиљи, тие ќе бидат многу вкусни, па третото – принципот на умереност – е ваша одговорност.

Состојки:

1 голема интегрална тортиља
30 гр рукола
2 супени лажици пченка
1/2 црвена пиперка
2 супени лажици хумус
2 варени јајца, излупени
1/4 авокадо, исечкано на коцки

Подготовка:

– Загрејте ја тортиљата на тава.
– Намачкајте ја тортиљата со хумус
– Додадете зеленчук, авокадо и исечкани варени јајца.
– Свиткајте и уживајте.

извор:курир.мк