Лице в Лице

Клаудија Адеми ги открива тајните на слабеењето: „Со моите совети Ана Бекута се преполови, а Антониа Гиговска ослабе 30 килограми (ВИДЕО)

Клаудија Адеми ги открива тајните на слабеењето: „Со моите совети Ана Бекута се преполови, а Антониа Гиговска ослабе 30 килограми (ВИДЕО)

Клаудија Адеми е позната нутриционистка и фитнес тренер. Благодарение на нејзините совети досега ослабеле многу познати личности од регионот. Пејачки, спортисти, сосема обични луѓе, дамите кои се во менопауза, но и деца кои се борат со килограмите успеаја да го доведат телото во топ форма, но и здравствено да ги решат проблемите. Адеми открива дека уште во првиот месец, резултатите видливи се оти успева да им намали од 8 до 12 килограми, како за почеток. Во интервјуто за „Репортер“, таа ни кажа дека и дека пет пати на ден им дозволува да јадат и со еден час вежбање, секогаш има резултати.

„Јас сум личен тренер и сè што барам е да ме слушаат за да имаат успех. На почетокот никому не му е лесно, но на крајот нема поголема радост кога ќе видиш како некој кој имал прекумерна тежина одеднаш вагата му покажува половина од она што било претходно. Посебно ме радува кога некој откако ќе ослабе, ќе продолжи да живее среќно со функционална штитна жлезда, без депресија, дијабетес, без холестерол и многу други здравствени проблеми“, вели Адеми, која со нутриционизам се занимава 30 години, а работи и како личен тренер.

Не е тајна дека кај неа ослабе поп-пејачката Антониа Гиговска, скоро 30 килограми, а српската пејачка Ана Бекута, се преполови откако реши да се префрли на здрав начин на исхрана и да вежба. Таа дотерувајќи ја својата линија успеа да го ослабе и сега покојниот сопругот Мркела.

„Имаше една добра работа и кај двете. Секогаш ми се јавуваа да ме прашаат, што да јадат. Антониа дури и кога беше на пат, знаеше да ми се јави од ресторанот каде што е и да ме праша како да ја комбинира храната. Бекута, пак, секогаш ме бараше од пазар за да ме праша што да купи“, раскажува Адеми. Во низата кои досега ослабеле се и Ирена Вељовска од Македонија, српските пејачки Аница Миленковиќ, која со години имала 115 килограми а сега има 60, Инди…

Татко ѝ на Клаудија е Албанец од Тетово, мајка ѝ е Македонка од Ѓорче Петров, но родена е во Германија. Таму живеела до 21 година, кога заминала на работа во Шпанија. Ја има ќерката Заира. Како дете од мешан брак, вели никогаш не се соочувала со предрасуди. Малкумина знаат дека кога се родила, татко ѝ ѝ го дал името Сејдие, но мајка ѝ ја прекрстила во Клаудија.

„Не дошол дента да ме види, па мајка ми ми го смени албанското име, од Сејдие станав Калудија. Татко ми никогаш не ѝ се налути. Затоа брат ми има албанско име. Моите се долги години во брак, среќни, иако се од различни вери. Кај нас дома се тера и Велигден и Бајрам. Се трудам да зборам македонски, одам кај родните во Тетово и знам и по нешто албански“, раскажува Адеми.

Сите финти за слабеење, како ги ослабе популарните пејачки, кое е идеално мени, која храна како се комбинира, по нешто и за животот во Шпанија и Германија, како е да си дете од мешан брак… Гладајте го интервјуто.

Останати вести од Лице в Лице