Радио Милева
само верата ја одржува

Ќерката на Аркан си ја отвори душата – има неизлечлива болест веќе 12 години (фото)

Ќерката на Аркан си ја отвори душата – има неизлечлива болест веќе 12 години (фото)

Аркан ја доби Ангела со актерката Љиљана Мијатовиќ. Таа е родена 1980 година и дипломирала на Богословскиот факултет, а во центарот на медиумскиот интерес се најде пред речиси две децении, кога наводно започнала романса со Кристијан Голубовиќ, со кого се запознала додека бил на издржување затворска казна во Грција. А сега  ќерката на Жељко Ражнатовиќ, Анѓела, привлече и големо внимание во јавноста кога се појави на роденденската забава на нејзината полусестра Анастасија Ражнатовиќ.

Ќерката на покојниот Жељко Ражнатовиќ, Аркан Анѓела Ражнатовиќ, ја отвори душата и проговори за својот живот, болеста со која се бори веќе подолго време, заработката, наследството, како и за браќата и сестрите и за врската со нејзината мајка, актерката Љиљана Мијатовиќ.

– Веќе шест години работам како хонорарец во странска компанија. Предавам англиски на Азијци. Имам еден проблем поради што овој тип на работа е погоден за мене. Имам проблем со цревата веќе 12 години. Отпрвин лекарите мислеа дека имам нервозни црева, и имам, но потоа лекарите открија дека имам и микроскопски колитис. Тоа е хронична болест и симптомите се страшни. Болката е страшна и дијареа 15 пати на ден. Не дај Боже на никого. Нема лек за тоа. Можам само повремено да примам кортикостероиди, што е повеќе исцрпувачки отколку корисно. Болеста ја држам под контрола со молитва, се грижам што јадам. Не пијам, не пушам, избегнувам цигари, кафе, алкохол, како и слатки кои инаку обожавам да јадам. Толку ослабев поради мојата болест – изјавила Анѓела во интервју за каналот на YouTube „True stories“, а зборувала и за работата.

– Работата како работата ги задоволува моите емоционални потреби. Во таа компанија работам шест години и запознав прекрасни, образовани луѓе. Најмногу ми се допаѓаат Јапонците, тие се многу прекрасни, љубезни, културни, многу ми се допаѓаат нивните карактеристики. Научив многу за Јапонија. Кога помагам некому, тоа ги задоволува моите емоционални потреби. Но, воопшто не сум задоволна од заработката.  Работам од понеделник до сабота. Ниту барам помош, ниту сакам некој да ми помогне. Ништо не наследив. На животот гледам низ призмата на христијанството. Парите значат многу, може поудобно  да се живее. Никогаш немав пари. Во Грција живеев многу скромно со мојот очув. Тој инвестираше во моето образование. Бевме средна класа… – вели ќерката на Аркан, а потоа проговорила и за своите браќа и сестри.

– Од страната на мајка ми имам двајца браќа Георги и Гаврило, а од татко ми осум. Има некоја друга  приказна…но тоа  ќе го прочитате еден ден во мојата книга. Можеби имал повеќе од девет деца. Од страната на мајка ми најмногу го сакам Георги, заедно пораснавме во Грција, а од страната на татко ми Вељко ми е омилен – изјавила Анѓела и проговорила за односот со нејзината мајка.

– Ја имам само мајка ми, таа живее во Грција, не се гледаме многу често. Таму е мажена за Грк.  Таа е многу побожна жена,често одиме на литургија… Мајка ми беше многу убава во младоста и сега е многу убава. Различни луѓе од овде ми кажуваат како ја познавале мајка ми од нејзината младост. Велат дека била една од најубавите жени во Белград, а велат дека сум исто како татко ми. Што да кажам на тоа…

Фото:Принтскрин/Јутјуб/Дамир Дервишаѓиќ/Курир.рс

Останати вести од Радио Милева