Радио Милева
тешки моменти

Кеба призна колку страда поради неговата ќерка која нема право да ја напушти Америка (фото)

Кеба призна колку страда поради неговата ќерка која нема право да ја напушти Америка (фото)

Ќерката на Драган Којиќ, Кеба, повеќе од една деценија живее во Америка, иако пред тоа имаше солидна пејачка кариера.

Меѓутоа, Наташа Којиќ Таша не била задоволна од музиката што ја свири и воопшто од животот што го води, па се преселила во далечната Калифорнија откако претходно дипломирала на Универзитетот Беркли во Бостон. Сепак, таквиот избор понесе и некои последици, па Наташа сега зад себе има многу тешки денови.

На ќерката на Драган Којиќ со години не ѝ дозволуваат да се врати во својата земја поради визата за постојан престој во Америка, поради што нејзиниот славен татко призна дека многу страда.

Имено, за да може да остане толку долго во САД, Таша побарала статус на барател на азил и тоа како лезбејка. Иако јавно покажува дека не е ориентирана кон истиот пол, Наташа го искористила правото на азил за да добие документи. Америка не е обврзана да дава азил без разлика дали барањето е основано или не, освен во случаи кога барателот на азил веќе е на територијата на земјата од која бара азил, и само ако неговиот живот ќе биде загрозен или ќе претрпи прогон ако се врати во матичната земја. По нечиј совет се пријавила како лезбејка, па би требало да успее, бидејќи во Србија за разлика од САД не се дозволени геј бракови, а тоа во Америка се толкува како дискриминација.

Но, ќерката на Драган Којиќ поради ова нема право да ја напушти Америка, бидејќи доколку го направи тоа, нема да и биде дозволено да се врати таму. Имаше тешки моменти, кога јадеше по една кифла дневно, а нејзините родители Оља и Драган и помагаа финансиски. Ја повикале да се врати во Србија, но Наташа не сакала ни да слушне за тоа.

За да ги исплати сите долгови што ги има изнајмила стан кој го издавала од ден на трети лица. Покрај тоа, таа имала сериозни проблеми со поранешното момче кое ја пријавило во полиција поради малтретирање. Со оглед на тоа што Којиќ наводно била земена под заштита на азил, таа може да продолжи да остане во Америка и да работи таму легално. Наташа сега има кредитна картичка, сопствен автомобил, стан што го изнајмува. Таа се надева дека наскоро ќе и се реши статусот и дека потоа со својот талент ќе достигне повисоко ниво во кариерата. Инаку, покрај пишувањето филмска музика, таа снима модни едиторијали, сцени а се појавува во шоу програми.

Фото:Принтскрин/Инстаграм/natashakeymusic

 

Останати вести од Радио Милева