Радио Милева
упорна до целта

Ќерката на Кеба е подготвена на се’ за американски документи: По 13 години престој побара азил, а еве што стои во барањето

Ќерката на Кеба е подготвена на се’ за американски документи: По 13 години престој побара азил, а еве што стои во барањето

Наташа Којиќ, ќерката на Драган Којиќ Кеба, е решена по секоја цена да остане во Америка, каде што ги заврши музичките студии на Беркли. Таа живее таму 13 години и очајно се обидува да добие документи.

Бидејќи е многу тешко, по совет на адвокат, таа наводно прибегнала кон нова тактика и поднела барање за азил како припадник на ЛГБТ заедницата.

– Сега, во 2019 година, поминаа 10 години откако Наташа е во Америка, иако очекуваше да ги добие нивните документи, тоа не се случи. Знаела дека ако ја напушти земјата, ќе и биде забрането да се врати, па со адвокат разговарала што може да направи и по негов совет побарала азил како лезбејка. Во образложението било наведено дека како припадничка на ЛГБТ популацијата во сопствената земја може да и биде загрозена безбедноста, па затоа бара официјален престој во Америка. Постои голема веројатност да добие престој. Таша работи таму, се пробива, се мачи, но не се откажува од својата цел. Таа создава музика, позната е по неа, имаше и неколку филмски улоги, а сега е дел од екипата на новиот филм „Меган“ кој се прикажува во кината ширум светот, како и на популарната платформа Нетфликс . Таа работеше на овој проект под името Таша Кеј и нејзиното семејство е многу гордо на овој успех – рекол изворот.

фото:Инстаграм/natashakeymusic

Останати вести од Радио Милева