Радио Милева
Отворено за се'

„Кејт е против Меган“: Принцот Хари го открива вистинското лице на својата снаа

„Кејт е против Меган“: Принцот Хари го открива вистинското лице на својата снаа

По повод  објавувањето на неговите мемоари „Spare“ во програмата „Вести во десет“ на британската телевизија ITV, што се емитуваше синоќа, искрено интервју на принцот Хари со Том Браби, пријател на семејството на Хари и поранешен кралски дописник на споменатата телевизија, кој претходно ги интервјуирал додека снимале документарен филм за нивната турнеја низ Африка во 2019 година.

– Никогаш не требаше да биде вака, сите овие протекувања и протекувања на информации до медиумите. Сакам семејство, не сакам институција. Но, изгледа мислат дека е подобро да се однесуваат со нас како некои негативци. Не покажаа желба за помирување. Сакам татко ми да се врати, би сакал и брат ми – рекол Хари во разговор со Браби, истакнувајќи дека не е сигурен колку искреноста сега може да влијае на односите.

– Молкот им дозволува само на насилниците да злоупотребуваат. Значи, не знам како тишината ќе ги подобри работите“, рече тој.

Интервјуто на принцот Хари привлече големо внимание кај британската и светската јавност поради неговата изјава дека Меган Маркл и неговата снаа Кејт Мидлтон, сопругата на принцот Вилијам, никогаш не се согласувале и дека Меган често била жртва на злоупотреба поради нејзината раса.

– Отсекогаш некако се надевав дека Вилијам, Кејт, Меган и јас ќе бидеме семејство. Но, набрзо се случи Кејт да биде против Меган – објасни тој.

Кога починала неговата мајка, принцезата Дијана, тој рекол дека се чувствува виновен и дека не смеел да покажува емоции. Тој додаде дека има многу нејасни детали за нејзината смрт, а откри и дека побарал да го возат низ тунелот во Париз каде што доживеала несреќа и починала.

Неговиот заклучок е дека кралското семејство е виновно за големиот раздор и конфликт што ги принуди тој и Меган да се преселат во САД и да се отцепат од институцијата.

фото:Guliver Getty Images

 

Останати вести од Радио Милева