Радио Милева
со цврст став

Карлеуша со силна порака до сите жени: „Бев роб и доста ми е!“

Карлеуша со силна порака до сите жени: „Бев роб и доста ми е!“

Пејачката Јелена Карлеуша е многу активна на социјалните мрежи каде има голем број следбеници и често ги користи за да го сврти вниманието на јавноста кон проблемите во општеството, па реши да ги поддржи сите жени кои се жртви на семејно насилство.

Карлеуша го искористи Инстаграм за да ја подигне свеста за сите жени кои страдаат од злоупотреба во семејството, па ги сподели своите искуства и даде совети како да се борат против насилниците во нивната околина и како да се заштитат.

– Време е да го вклучиме црвениот аларм! Мажите убиваат жени во Србија со лудо темпо и број! Зголемување од 300 отсто во однос на истиот период лани! Време е за ригорозни законски мерки за заштита на жените! Драги жени, при најмал знак на вербална или физичка агресија, прво опоменете, а потоа повикајте полиција. Не дозволувајте да ве заплаши, плаши, да ви се заканува со одмазда или да ве уценува! Нека му се олади главата во станица, затоа што таквите пи*ки во станица мјаукаат како мачки и се помали од афион! Жени, вие не сте ничии робови или сопственост, вие сте рамноправни суштества со исти права на слобода и нормален живот! Мажите кои злоупотребуваат жени се обични п**ки! Дали те тепа, навредува или убива?! Не си глуп, нели?! Дали е појако? Одлично, јавете се во полиција. Дали се плашиш? Одлично, јавете се во полиција. Спуштете ја главата, покажете дека не се плашите и повикајте полиција! Соберете ја јамката! Вашиот живот е највреден – напиша на почетокот Јелена Карлеуша.

– Кој ќе почне да удира жена, полека ја поместува скалата и ќе се влоши. Направете се што е потребно за да не се тргнете од патот, туку тој да се тргне! Во затвор ќе има друштво со неколку појаки мажи кои „обожуваат“ токму такви „девојки“! Стравот ти е само во главата! Ве парализира да размислувате нормално! Дали се плашиш од него? Дали е тоа? Па, тоа е знак дека живеете како куче. Кој се плаши од партнер веројатно има причина. Што чекаш! Тргни! ДОБРО? Или вашето име ќе биде во весникот! Мајка ти не те воспитала да те тепаат и малтретираат, да ти го уништи животот. Ти си родена за многу подобро – напиша Карлеуша, а потоа го сподели своето искуство:

– Кога ќе се доведете во ситуација мажот да одлучува или одобрува како се облекувате, шминкате или сликате, вие веќе сте во проблем и во подредена положба. Кога ќе се доведете во ситуација мажот да одлучи дали можете да излезете на пр. до градот и каде и до кој степен веќе си роб. Кога мажот одредува колку ќе потрошиш, затоа што немаш свој динар, ти си најлош! Кога ќе се доведете во ситуација да барате дозвола од маж, сте го изгубиле ЈАС. Ти си партал. И што да правам со крпата? Подот се брише. Не дозволувајте контрола, не дозволувајте влевање страв! Затоа што тоа не е љубов, тоа не е врска, тоа е патот до вашата несреќа. Има толку многу мажи на оваа планета. Верувај ми. Се разбира, не сме сите исти и не очекувам сите да имате став, храброст и сила како што јас имам. Но, морам да ви кажам дека мојот цврст став беше изграден со страшни удари, разочарување, големи грешки, тага и несреќа! Бев роб на сопствениот страв, на мојот партнер, на стравот од медиумите, од јавноста… И тогаш, само реков ДОСТА Е. Сфатив дека воопшто не морам ништо да правам. Не треба да страдам, не треба да се плашам, не мора да играм како што велат другите, не морам да слушам, само треба да умрам. И затоа решив да го живеам животот! Главите горе! Секој ден! Ослободени од мислењата на другите. Земете го животот во свои раце. Не биди роб – заврши Карлеуша.

Останати вести од Радио Милева