Живот и Стил

Како вашиот дом секогаш да мириса на чисто и свежо?

Како вашиот дом секогаш да мириса на чисто и свежо?

Ако мислевте дека е тешко да направите просторот во кој поминувате време да мириса на луксузно СПА-одморалиште или како хотелска соба со 5 ѕвезди – не грижете се, постојат многу начини да направите вашиот простор да мириса божествено – од правење потпури од сушено цвеќе (олд скул) до инвестирање во дифузер со етерични масла, сè до докажан рецепт – миризливи свеќи.

Но, пред да ви ги откриеме триковите со кои вашиот дом ќе се „бања“ со пријатни мириси, еве што треба прво да направите за се друго да има ефект.

Користете вреќи за отпад со мирис

Редовното празнење на отпадот се подразбира, но секако ќе помогне употребата на миризливи кеси кои ги неутрализираат непријатните мириси.

Перење на теписи и килими

Ова правило е можеби едно од најважните доколку сакате вашиот дом да мириса пријатно. Добро би било барем еднаш во сезоната длабоко да ги чистите теписите и патеките, а доколку имате домашни миленици почесто се советува вакво нешто.

Редовно проветрување, особено ако има готвење или пушење во просторијата

Миризливи свеќи, дифузери, стапчиња… нема да ви помогнат доколку редовно не ги проветрувате просториите. Мирисот на храна и цигари најлесно се „закачува“ на ткаенини, а останува и најдолго, па затоа се препорачува да се префрлите од цигари на електрична варијанта која има помалку пријатен мирис во однос на цигарите, и аспиратори и прочистувачите на воздух се идеални за простори каде што нема доволно вентилација или прозорци како што е случајот со кујните и трпезариите.

Дифузери

Дифузерите се одличен начин да внесете свежина во вашиот дом. Потребно е само малку масло и просторот ќе мириса на најлуксузните хотели.

Вклучени освежувачи

Електричните освежувачи на воздух се исто така фантастичен избор за да го направите вашиот дом миризлив. Сè што треба да направите е да ја изберете вашата омилена арома, да ги вклучите и да ги оставите да ја направат својата магија.

Потпури од стари цвеќиња и овошје

Го знаете ли тој прекрасен мирис на цимет и јаболка? Или мешани ароми на рози или лаванда? Потпури е прекрасен и суптилен начин да му дадете на вашиот дом пријатен и ненаметлив мирис. Онлајн можете да најдете безброј сорти на потпури сами, а најлесниот начин е да користите сушени цветови или да исечете на прстени овошје како што се јаболка или портокали (и да додадете цимет доколку е потребно), да ги печете во рерна на пониска температура помеѓу час и два часа, а потоа да ги посипете со малку етерично масло како здравец, бергамот или сандалово дрво и наредете ги во сад. И Voila – добивте не само прекрасен освежувач на просторот, туку и декорација што нема да остане незабележана.

Готвено овошје и вино

Ако поптурите не ви се ваш стил, но сакате вашиот дом да го добие тој „празничен допир“, наједноставниот начин е да сварите овошје со малку зачин. Каранфилчето, циметот и анасонот ќе дадат сосема нова арома. Без разлика дали правите вино или чај, вакво нешто брзо ќе ја направи атмосферата потопла и попријатна.

Свежо цвеќе

Секако, не треба да заборавиме дека свежото цвеќе и тоа како прави разлика. Дури и во зима постојат видови кои мирисаат интензивно како летните букети и кои ќе го претворат вашиот дом во најубава градина.

Миризливи марамчиња за сушење алишта

Еден од најлесните трикови за освежување е да користите миризливи марамчиња за машината за сушење алишта на друг начин. Се што треба да направите е да ги протриете преку перниците и креветот и ќе видите дека целиот простор ќе мириса свежо.

Спрејови за мебел и завеси

Овие производи сега се попопуларни од кога било, главно поради разновидноста на мириси. Од вас зависи дали сакате да ја изберете аромата на памук, кремаста ванила, „зачинет“ цимет или нешто друго. Испрскајте мала количина на завеси и драперии или на мебел и гарантираме дека ќе ја почувствувате разликата.

извор:курир.мк