Радио Милева
Еден актер одигра клучна улога

Како од филм: Вака започна љубовната приказна меѓу Лепа Брена и Боба Живојиновиќ (фото) 

Како од филм: Вака започна љубовната приказна меѓу Лепа Брена и Боба Живојиновиќ (фото) 

Музичката ѕвезда Лепа Брена и поранешниот тенисер Слободан Боба Живојиновиќ оваа година ја прославија 32-та година од бракот.

Нивната венчавка која одамна во 1991 година беше наречена „свадба на векот“, а за овој настан известуваа бројни медиуми од целиот свет.

Пејачката своевремено им раскажа на медиумите како започнала нивната љубов, а многумина коментираа дека нивната приказна е како нешто од филм.

– Многу патував и секогаш ми приоѓаа многу важни луѓе. Имам една анегдота да кажам. Таа година го снимавме вториот дел од филмот „Ајде да се сакаме“, па таа сцена ја снимавме со Гидро Бојаниќ каде ја снимаме песната „Удри Мујо“. Немаше никој освен „Слатки Греха“, сниматели, видеографи, значи целата филмска екипа. Додека го пеам делот: „Удри, удри Мујо“, гледам како поминува убав, висок и убав маркантен маж и останува таму. Кога завршивме, го прашав Рака Ѓокиќ: „Кое беше тоа високо и згодно момче?“, ми рече дека е некој кој дошол на тренинг. Добиваме нов распоред за таа филмска екипа, 250 се селиме и ќе снимаме сцени на Дивчибари. Дури кога беше премиерата на филмот, Рака ми призна и рече дека тоа е Боба Живојиновиќ. Рече дека морал да пренесе се, бидејќи ако се сретневме таму ќе беше прашање дали ќе го завршивме филмот – изјави Лепа Брена во една емисија.

Малкумина знаат дека целиот процес на запознавање на промоцијата на филмот донекаде го забрза актерот Бата Живојиновиќ.

– Покојниот Бата Живојиновиќ ми рече: „Знаеш ли кој е на промоција? Ослободете го Боба Живојиновиќ! Што правиш овде, оди таму и поздрави го“. Поминав и јас низ таа толпа и му пријдов со реченицата: „Што чекаше до сега?“, го гушнав и го бакнав. Тоа беше нашата прва средба – изјавила Брена и додаде:

– Отидовме на вечера во тврдината и на таа вечера се договоривме да се видиме, да се дружиме, иако знаевме дека тоа е веќе состанок кој многу тешко се разделува.

Брена и Боба од бракот ги имаат синовите Стефан и Виктор, додека тенисерот од првиот брак го има синот Филип, кој пејачката го прифати како свое дете.

Фото: Принтскрин/Приватна Архива

Останати вести од Радио Милева