Радио Милева
„избрав да не се предадам“

Јелена Карлеуша ја откри вистината која долго ја криеше: „Душко се потруди да ми покаже дека е животна грешка“

Јелена Карлеуша ја откри вистината која долго ја криеше: „Душко се потруди да ми покаже дека е животна грешка“

Јелена Карлеуша неодамна ги објави албумите „Алфа“ и „Омега“, а прашината околу изданието и сето она што следува по нив не се смири. Музичката ѕвезда се уште е во центарот на вниманието на медиумите и јавноста, кои традиционално или воопшто не ја штедат во критики или во комплименти ја издигнуваат до небо.

Јелена во големото интервју за „Стори“ зборуваше за новите песни, а освен хитот „Карлиб*ч“ се издвојува синглот „Ја“ за кој самата ги напиша текстовите. Се шпекулира дека е посветена на нејзиниот (сеуште легален) сопруг Душко Тошиќ. Ако е автобиографски, како што многумина шпекулираат, би се рекло дека пејачката во тоа време имала многу болки, претпоставува „Стори“.

‒ Во мојот живот отсекогаш имало многу болки. Тоа што сум силна жена за јавноста и за цел живот не значи дека ударите не ме повредуваат. И животот и љубовта, само јас знам да издржам и да стиснам заби, па јавноста смета дека е нормално да бидам нападната, линчувана, изложена на притисок, дека се кршат моите човекови и женски права…
‒ Малкумина ме гледаат како нежна сопруга и мајка, јас сум повеќе како вонземјанин во нашето општество. За жал, животот толку ме зајакна со удари, толку се борев и приватно и професионално што не знам за поинаков начин на функционирање, освен клинч, чувар и борба – одговори ЈК.

‒ Посакувам мојот живот досега да не беше толку стресен и болен, но тоа е мојата карма. Некој би бил претепан од сето ова, но јас избрав да не се предадам. Имам само еден живот и не сакам да бидам жртва, имам ќерки, сакам да им бидам пример како жената се бори и победува, како не се откажува од себе и како е силна, и како таа не прифаќа пораз.

‒ Како во песната, кога овој град и ова општество ме удри, го вртам другиот образ за да покажам дека ништо не можам и солзите ги претворам во дијаманти кои никогаш не го губат својот сјај. Песната „Јас“ има силни автобиографски моменти. Слушајте ја внимателно.

Многу работи се случија во изминатите четири години. Ја изгубила мајка си и доживеала удар од кој никогаш нема да закрепне, а се соочила и со други болни предизвици. Дали таа и Душко ќе се разведат или не, е дилемата која многумина ги мачи кога е во прашање приватниот живот на Јелена. Дали креативната работа и помогна малку да го надмине сето она што се случуваше во изминатиот период?

‒ Ако мислиш на мајка ми, таа е мојата жива рана што не зараснува. Само што научив да живеам со тоа. Ако мислите на Душко, тој се трудеше да ми ја отежне секоја секунда од животот и да покаже каква животна грешка е тоа, а ако мислите на линчот што го доживувам од време на време од јавноста, тоа го гледам како голема мотивација и инает. Затоа има песна „Минута“ на крајот на која им благодарам на сите! Сè што набројав ме направи толку силна.Новинар на промоцијата на албумот ја праша дали е подготвена за нова љубов, а прашањето се повтори во интервју за Стори:

‒ Мислам дека за тој одговор прво би требало да се разведам. Замислете, јас сум уште во брак со Душко, кажа Јелена.

фото:Инстаграм принтскрин

Останати вести од Радио Милева