Живот и Стил

Јајцата се здрави, но не и ако ги јадете во комбинација со овие намирници

Јајцата се здрави, но не и ако ги јадете во комбинација со овие намирници

Јајцата содржат многу хранливи материи. Тие обезбедуваат бројни здравствени придобивки бидејќи се добар извор на протеини и можат да помогнат да се намали воспалението, да се подобри здравјето на коските и придонесуваат за здравјето на мозокот.

Се јадат за појадок, после тренинг или како ужина, а можат да се подготват на многу начини – варени, печени, изматени.

Сепак, треба да внимавате со што ги јадете јајцата. Само затоа што се здрави, не значи дека можете да ги комбинирате со нездрави состојки.

„Поради висококвалитетните протеини и витамините Б кои ги содржат, нема сомнеж дека јајцата можат да бидат дел од здрава и урамнотежена исхрана“, вели диететичарката Лорен Манакер.

Јајцата често се јадат со колбаси и пржени компири. Таквата храна е полна со заситени масти и сол.

„Кога ќе одлучите да јадете јајца, задолжително јадете ги со друга хранлива храна како авокадо, леб од цели зрна и зеленчук“, предупредува Манакер.